Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждават те

Кметове от Североизтока: Децентрализацията е само понятие, вземаме трохи

"Държавата не иска да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини"

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

От години се твърди, че Северозападът у нас е най-зле. Североизтокът обаче има пълни основания да претендира за първото място в негативната класация. Как се справят кметовете там в ситуация на липсваща децентрализация и задълбочаващи се диспропорции между регионите?

Любен Сивев вече шести мандат е кмет на най-бедната община в Силистренска област – Кайнарджа. 

"За да кмет на Община Кайнарджа не е толкова лесно. Всички знаем безработицата, немотията на хората, необразовани. Тези хора всички искат прехрана, а самата община е в безизходна ситуация, когато министерствата не ни предоставят такива възможности. Хората изпадат в шокови положения, безпаричието ги тормози. Много тежко състояние! С какво ли не съм помагал на тия хора да оцелеят в зимно време. В личен план, защото през общината няма как да го направя", разказва кметът. 

По думите му, за децентрализация се говори отдавна, но всички, които печелят избори, "се притесняват да предприемат такава стъпка, а това не е добре".

Димитър Стефанов

Своя четвърти мандат като кмет на Тутракан поема д-р Димитър Стефанов. Въпреки успехите в работата си, той потвърждава, че да си кмет на малка община е предизвикателство.

"Всеки от нас, кмет на малки общини, иска неговата община да е по-развита и хората да живеят малко по-добре. Що се отнася до държавата, не виждам държавата от 3 години насам да работи в унисон с местното самоуправление, напротив. Държавата е дебаркирала от местното самоуправление, от общините. Благодарение на кметовете и на общинската администрация все още държавата не е потънала. Много е сложна обстановката", подчертава Стефанов. За него "децентрализацията е само понятие, няма никаква реалност" и "поне в близките 10 години няма да има никаква децентрализация".

"Държавата не иска по никакъв начин да изтърве приходите, които биха дошли в самите общини", обобщава кметът на Тутракан.

Стефанов дава и пример – в общината са най-големите цехове на Ватикана в България и около 9 милиона се плащат годишно като данъци.

"Ако част от тези приходи дойдат в Община Тутракан, в нейния бюджет, тази община много бързо ще се развие, ще хвръкне в космоса. Ние вземаме трохите от тези фирми – такса смет и данък сгради, които са нищожни."

Неждет Джевдет

Новият стар кмет на Главиница Неждет Джевдет не се оплаква от отношенията с държавната власт, но подчертава, че приходите на всяка община са в застой, а разходите растат, което създава дисбаланс в бюджета и затруднява общините.

Ако държавата не реагира адекватно, местните управи ще бъдат принудени да вдигат данъци, предупреждава Джевдет.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16