Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондацията има нужда от средства, за да закупи 3 специализирани колички

Фондация "Ела и ти" води хора с увреждания до недостъпни за тях места

Гергана Дойчинова: Идеята е да се докоснат до свят, който могат да видят само на снимки

| Интервю
Снимка: Фондация Ела и ти

"За първи път видях морените на живо!", "Стигал съм само до подножието на планината. Седя в колата и си я гледам… Моля те, вземи ме с вас следващия път!", "Никой до сега не е направил това за нас, хората с увреждания – да бъдем зимата на Черни връх или да отидем до отдалечена високопланинска хижа. Живея с емоцията от последното събитие, в което участвах… А беше преди 5 месеца. Искам още и отново."

Зад тези споделени емоции стоят усилията на фондация "Ела и ти", която започва новата си кампания "Достъп до природата за хора с двигателни проблеми". До момента фондацията е успяла да покаже недостъпни за хората с увреждания места, закътани в нашата природа, на над 150 души, с подкрепата на повече от 450 доброволци.

С настоящата кампания "Ела и ти" се присъединява към Световното движение за празнуване на щедростта - Щедрият вторник 2023, който тази година е на 28 ноември.

Идеята е хората с двигателни проблеми да могат по-често да стигат до труднодостъпни места, защото всеки път се разделяме с въпроса – кога пак отново. Живеят със спомена за това, от едно събитие до друго, обясни пред БНР Гергана Дойчинова, учредител на фондацията.

"Тези хора са същите като нас. Имат същите желания, стремежи, мечти, но възможността да достигнат тези труднодостъпни места е единствено с нашата подкрепа. Достигането до едно такова място за един човек само е доста сложно мероприятие", разказа Дойчинова. По думите ѝ "границите, които определяме, са само в нашите глави", а трудностите ни правят креативни и различните акции на "Ела и ти" доказват това.

Без доброволците е невъзможно да се направи всичко това, посочи Гергана Дойчинова и допълни, че фондацията се нуждае и от финансова подкрепа, защото придвижването на хората с увреждания става благодарение на специален инвентар. Досега са разполагали с две колички, които вече са амортизирани.

"Нашата крещяща нужда е да се сдобием с нови три колички, оригинални. Навременна финансова подкрепа в този момент би била от решаващо значение, така че да можем да откликнем и да се отзовем на желанието на всички тези бленуващи хора да излязат от тези четири стени и да се докоснат до един свят, който могат да видят само на снимки, по телевизията или в някакви видеоматериали. Съвсем различно е да се потопиш в тази атмосфера, да го изживееш с други хора. Нашата цел не е да ги преместим от една до друга точка, а те да изживеят тази атмосфера на приятелство, на споделеност, която всички ние, без увреждания, имаме. Да не се чувстват изолирана част", каза учредителката на фондацията в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фондация "Ела и ти"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48