Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондацията има нужда от средства, за да закупи 3 специализирани колички

Фондация "Ела и ти" води хора с увреждания до недостъпни за тях места

Гергана Дойчинова: Идеята е да се докоснат до свят, който могат да видят само на снимки

| Интервю
Снимка: Фондация Ела и ти

"За първи път видях морените на живо!", "Стигал съм само до подножието на планината. Седя в колата и си я гледам… Моля те, вземи ме с вас следващия път!", "Никой до сега не е направил това за нас, хората с увреждания – да бъдем зимата на Черни връх или да отидем до отдалечена високопланинска хижа. Живея с емоцията от последното събитие, в което участвах… А беше преди 5 месеца. Искам още и отново."

Зад тези споделени емоции стоят усилията на фондация "Ела и ти", която започва новата си кампания "Достъп до природата за хора с двигателни проблеми". До момента фондацията е успяла да покаже недостъпни за хората с увреждания места, закътани в нашата природа, на над 150 души, с подкрепата на повече от 450 доброволци.

С настоящата кампания "Ела и ти" се присъединява към Световното движение за празнуване на щедростта - Щедрият вторник 2023, който тази година е на 28 ноември.

Идеята е хората с двигателни проблеми да могат по-често да стигат до труднодостъпни места, защото всеки път се разделяме с въпроса – кога пак отново. Живеят със спомена за това, от едно събитие до друго, обясни пред БНР Гергана Дойчинова, учредител на фондацията.

"Тези хора са същите като нас. Имат същите желания, стремежи, мечти, но възможността да достигнат тези труднодостъпни места е единствено с нашата подкрепа. Достигането до едно такова място за един човек само е доста сложно мероприятие", разказа Дойчинова. По думите ѝ "границите, които определяме, са само в нашите глави", а трудностите ни правят креативни и различните акции на "Ела и ти" доказват това.

Без доброволците е невъзможно да се направи всичко това, посочи Гергана Дойчинова и допълни, че фондацията се нуждае и от финансова подкрепа, защото придвижването на хората с увреждания става благодарение на специален инвентар. Досега са разполагали с две колички, които вече са амортизирани.

"Нашата крещяща нужда е да се сдобием с нови три колички, оригинални. Навременна финансова подкрепа в този момент би била от решаващо значение, така че да можем да откликнем и да се отзовем на желанието на всички тези бленуващи хора да излязат от тези четири стени и да се докоснат до един свят, който могат да видят само на снимки, по телевизията или в някакви видеоматериали. Съвсем различно е да се потопиш в тази атмосфера, да го изживееш с други хора. Нашата цел не е да ги преместим от една до друга точка, а те да изживеят тази атмосфера на приятелство, на споделеност, която всички ние, без увреждания, имаме. Да не се чувстват изолирана част", каза учредителката на фондацията в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фондация "Ела и ти"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52