Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За пръв път Конституцията се променя по бавната процедура – с мнозинство по-малко от 181. Това показва, че е недостатъчно представително""

Михаил Миков: Целта на конституционните промени е да се овладеят регулаторите и прокуратурата

"Извършва се една концентрация на власт"

| Интервю
Михаил Миков
Снимка: Ани Петрова

Целта е да се овладеят регулаторите и прокуратурата. Така Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание, бивш вътрешен министър и бивш лидер на БСП, коментира промените в Конституцията. 

"За гражданите нищо няма да се промени. Очевидно няма и такава цел – както на конституционно, така и на законово равнище. Истинската цел е да се овладее държавното обвинение. В това има една последователност и упоритост.

Това, което се случва с двойното гражданство на министрите и  депутатите, не е допускано от учредителите от Търновската конституция. Такива ограничения няма в Димитровската и Живковската конституция".

Гражданите не приемат това решение, посочи още той.

"Конституционната коалиция не проведе допитване но гражданите и дискусия, защото отговорите са ясни".

Сигурно се очаква да започнат да ни изпращат някакви генерал-губернатори или наемници, които да поуправляват малко, заяви Миков. 

"Естествено е, когато тръгнат да стават депутати и министри, да се откажат от чуждото гражданство. Запазването на гражданство дава възможност да си заминеш след приключването на мандата в друга страна"

Той посочи, че остават след промените остават само красивите прилагателни, като независим регулатор и независим орган на съдебната власт

"По-коректно би било да се приеме, че прокуратурата се вади от съдебната власт. Има и такива световни решения. Това би било почтено".

Михаил Миков коментира и орязването на правомощията на президента по отношение на служебните правителства. 

"Ако всички изброени в този лимитиран списък, откажат в определена ситуация, как тогава ще бъде назначено служебно правителство?"

Извършва се една концентрация на власт, смята Миков. 

"Очевидно е, че преходът е приключил и капитализмът се е установил. Търси се концентрация на власт в представителните органи".

За пръв път Конституцията се променя по бавната процедура – с мнозинство по-малко от 181. 

"Това показва, че е недостатъчно представително. Знаете и какво е избирателната активност".

Очевидно е, че опозицията не успява да бъде алтернатива, каза той.

"Нито БСП, нито ИТН имат капацитет за противодействие пред Конституционния съд.

Липсва ясна политическа платформа за противодействие на развихрилите се капиталистически отношения

Ниското доверие се използва умело от политически играчи".

Анализира и ролята на Делян Пеевски в политическото пространство.

"Интересите, свързани с властта, нямат граници. Не могат да бъдат ограничени от политически платформи или морален императив.

Защо да не може да бъде премиер, като има кой да го избере?"

Цялото интервю на Снежана Иванова с Михаил Миков може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06