Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габриела Кирилова - гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Габриела Кирилова пристига в САЩ през 2001-ва година със "зелена карта. За мнозина тази американска виза е началото на американската им мечта, но за Америка тази лотария се прави най-вече за …привличане на талантливи и образовани хора и за поддържане броя на населението на страната. В последните години САЩ са разтревожени от „изтичане на мозъци”. 

Все повече млади и образовани американци от индийско или китайско  потекло се завръщат към местата, от където са техните родители или прародители. И освен 55-те  хиляди зелени карти от лотарията, които  се раздават  годишно, Държавният департамент всяка година дава и 140 хиляди зелени карти на  чужденци с висока квалификация. Това са чужденците, които винаги са имали водеща роля и сериозен принос в различните сфери на науката и знанието в т.н. страна на неограничените възможности.

Габриела Кирилова е инженер-химик е поредният гост в  в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

"Причината да избера да емигрирам, е защото през  2000-та година брат ми изтъкна хиляди причини колко е неспокойна Европа. Най-напред живях на Източния бряг, в района на Ню Йорк, разказа в "Закуска на тревата" Габриела Кирилова.

На въпрос колко професии трябва да смени за тези повече от 20 години в Америка, тя сподели:

"Мисля, че са над 16. Аз съм правила неща, които са ме правили горда, че дори и с моята диплома на инженер-химик от България, аз мога да заема тези позиции. Работих в завода за машините Брукер, 5-та в света технологична фирма, която произвежда аналитични устройства, които са най-последно ниво на технологията. Бях управител, човека, който се подписва на сертификатите за качество на тези машини и се радвам, на 120-те машини, за които ние потвърдихме, че са годни за употреба, на този сертификат за качество има моя подпис. Това беше най-голямото ми удовлетворение от работата ми като качествен контрол и инженер-химик тук в Америка."

Какво работи в държавната администрация на Сакраменто?

"Аз работя в Управлението на града и социалните служби на града. Предлагат се много медицински безплатни програми за хората, които са с ниски доходи. На всички емигранти от други държави има политика според която им се предоставят се безплатни медицински услуги и помощи за храна. Аз работя с тези 2 програми.

"Обичам да плувам. Мога да карам ски. Опитахме се да научим малкия ми син да кара сноуборд. За резултат, повече аз се научих да карам сноуборд, отколкото той. При нас нещата са разделени на полюси. Баткото е спортиста на фамилията, а малчо е геният на групата. Успявам да си успокоявам нервите със скечове, но сега съм се насочила към готвенето. 

Аз обичам да си спомням как баба ми правеше това или как баба ми правеше онова. Дори в Университета в Дейвис, където работех, имаха сборник с рецепти. Аз публикувах рецептата на баба ми за нашият постен боб с праз. Това беше най-удовлетворителният момент за мене, защото от всички тези хора и националности, които бяха там, една от 40-те рецепти за приготвяне на Коледа беше рецептата за боба на баба, разказа още Кирилова.

Преди 23 години инж. Габриела Кирилова няма никакво намерение да прави кариера в Америка, но случайните или не случайните случайности я пренасят през океана и нейните знания и труд така или иначе  не остават в полза на България. 


По темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Габриела Кирилова в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30