Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Кирилова - гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Габриела Кирилова пристига в САЩ през 2001-ва година със "зелена карта. За мнозина тази американска виза е началото на американската им мечта, но за Америка тази лотария се прави най-вече за …привличане на талантливи и образовани хора и за поддържане броя на населението на страната. В последните години САЩ са разтревожени от „изтичане на мозъци”. 

Все повече млади и образовани американци от индийско или китайско  потекло се завръщат към местата, от където са техните родители или прародители. И освен 55-те  хиляди зелени карти от лотарията, които  се раздават  годишно, Държавният департамент всяка година дава и 140 хиляди зелени карти на  чужденци с висока квалификация. Това са чужденците, които винаги са имали водеща роля и сериозен принос в различните сфери на науката и знанието в т.н. страна на неограничените възможности.

Габриела Кирилова е инженер-химик е поредният гост в  в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

"Причината да избера да емигрирам, е защото през  2000-та година брат ми изтъкна хиляди причини колко е неспокойна Европа. Най-напред живях на Източния бряг, в района на Ню Йорк, разказа в "Закуска на тревата" Габриела Кирилова.

На въпрос колко професии трябва да смени за тези повече от 20 години в Америка, тя сподели:

"Мисля, че са над 16. Аз съм правила неща, които са ме правили горда, че дори и с моята диплома на инженер-химик от България, аз мога да заема тези позиции. Работих в завода за машините Брукер, 5-та в света технологична фирма, която произвежда аналитични устройства, които са най-последно ниво на технологията. Бях управител, човека, който се подписва на сертификатите за качество на тези машини и се радвам, на 120-те машини, за които ние потвърдихме, че са годни за употреба, на този сертификат за качество има моя подпис. Това беше най-голямото ми удовлетворение от работата ми като качествен контрол и инженер-химик тук в Америка."

Какво работи в държавната администрация на Сакраменто?

"Аз работя в Управлението на града и социалните служби на града. Предлагат се много медицински безплатни програми за хората, които са с ниски доходи. На всички емигранти от други държави има политика според която им се предоставят се безплатни медицински услуги и помощи за храна. Аз работя с тези 2 програми.

"Обичам да плувам. Мога да карам ски. Опитахме се да научим малкия ми син да кара сноуборд. За резултат, повече аз се научих да карам сноуборд, отколкото той. При нас нещата са разделени на полюси. Баткото е спортиста на фамилията, а малчо е геният на групата. Успявам да си успокоявам нервите със скечове, но сега съм се насочила към готвенето. 

Аз обичам да си спомням как баба ми правеше това или как баба ми правеше онова. Дори в Университета в Дейвис, където работех, имаха сборник с рецепти. Аз публикувах рецептата на баба ми за нашият постен боб с праз. Това беше най-удовлетворителният момент за мене, защото от всички тези хора и националности, които бяха там, една от 40-те рецепти за приготвяне на Коледа беше рецептата за боба на баба, разказа още Кирилова.

Преди 23 години инж. Габриела Кирилова няма никакво намерение да прави кариера в Америка, но случайните или не случайните случайности я пренасят през океана и нейните знания и труд така или иначе  не остават в полза на България. 


По темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Габриела Кирилова в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08