Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българин прогнозира "неизбежния съюз Берлин-Рим-Москва" преди историческите събития

Книгата на Александър Ликов излиза през 1938 г. Написана е на френски, вече е на българския пазар

| Интервю

На български език излезе книгата "Неизбежният съюз - Берлин-Рим-Москва". Тя е писана през 1937 г. на френски език от българин - Александър Ликов, под френски псевдоним. В книгата си Ликов предвижда побратимяването между Хитлер и Сталин още преди двете държави да сключат пакта "Молотов – Рибентроп" за подялба на Европа.

Откривател на автора е Лъчезар Тошев, известен български политик от началото на прехода след 1989 г. Това се случило благодарение на познанството му с бивш наш дипломат в Париж, който през 1995 г. му споменал за тази книга, авторът му я бил подарил в посолството в Берн.

"Каза името на книгата – "Неизбежният съюз". Започнах да търся. Тогава още нямаше Интернет, широко разпространен, не можеше лесно да се намери. (…) Започнах да издирвам тази книга. Беше ми интересно как един човек, идващ от левицата, е написал, че фашизмът, нацизмът и болшевизмът, комунизмът, са братя близнаци и рано или късно ще се прегърнат. Издават книгата в началото на 1938 г. Намерих я през 2009 г., доста след смъртта на г-н Силянов, който ми беше казал за нея", каза пред БНР Лъчезар Тошев. 

Тошев открил кой стои зад псевдонима, а след това я издирил и в Парижката национална библиотека. Оказало се, че книгата се намира и у нас – в Народната библиотека, но в отдел за публикации, които не са достъпни за читатели, "в един-единствен екземпляр".

Лъчезар Тошев изтъкна, че в началото Александър Ликов бил социалдемократ, а впоследствие отива още по-наляво и става комунист.

"Този човек е успял да предвиди част от тези събития в своето политическо писание, където прави сравнителен анализ между трите диктатури", каза в предаването "Хоризонт до обед" арх. Йордан Ликов, внук на автора.

Арх. Ликов не знаел, че дядо му е Габриел Лесли.

"Дядо ми е починал 4 години преди аз да се родя. Преди това се е разделил със семейството. За него знаех много малко от моя баща, разкази", сподели той.

Ликов е бил участник в Септемврийското въстание и е осъден на смърт, но успява да избяга, след което в продължение на 18 години се прехранва като журналист в Европа.

"Бил е в Женева, Париж, Стокхолм, Мюнхен, на много места. В семейството знаехме много малко за него. (…) Когато е бил в Западна Европа, получава нареждане да емигрира в Съветския съюз, което той  отказва. Постепенно очевидно еволюира в своите възгледи, за да се стигне до написването на подобна книга."

Ликов е бил вторият съпруг на поетесата Елисавета Багряна.

"Той се среща с Елисавета Багряна и по-късно сключват брак. До смъртта си живеят заедно, 1954 г. Доскоро, в Интернет, когато човек влезе, беше известен с тази история. Сега, с написването на тази книга той стана известен", разказа още арх. Йордан Ликов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38