В област Велико Търново единственият зоокът е в Павликени, където се отглеждат стотици птици и животни. Посетителите са от близо и далече. Посещават го безплатно и си имат любимец.
„Камилата най-много ни хареса. Дарко ми е любим, защото е най-хубав“, споделиха посетители.
Мъжката камила Дарко е купена от община Павликени преди няколко месеца от Чехия с дарения, събрани от посетителите в общинския зоокът. Двугърбата камила Дарко е самотен, а и законът казва, че животните в зоопарковете трябва да се отглеждат по двойки, и сега се провежда кампания, за да се купи женска камила, обясни кметът на община Павликени Емануил Манолов:
„Стартирахме кампания за купуване на втора камила, женска камила за нашия зоопарк, отчитайки факта, че камилите наистина е добре да живеят по двойки. Продължаваме практиката, така както закупихме Дарко само със средства от дарения и то само от посетителите на входа на зоопарка. Сега сме стартирали кампанията, водим преговори сме намерили женска камила, едногодишна, двугърба. Запазили сме я в частен зоопарк в България. Женските камили са малко по-скъпи от мъжките. Дарко струваше 12 хиляди лева. Женската, която сме запазили, вече е уговорена на цена 16 хиляди лева“.
Близо 10 хиляди лева са събрани до сега от даренията, оставени от посетителите в зоокъта в Павликени за „булката“ на Дарко. Мъжката камила е последното животно от десетките видове, които се отглеждат в зоокъта, разказва ветеринарният техник Даринка Михайлова, която от 30 години се грижи за животните. Морковите са любими на нашия Дарко, разказва гледачката му Ангелина Сандева.
„Дарко е около двегодишен. С нетърпение очакваме да дойде женската, която ще се казва Дарина, защото също ще е от дарения. Камилата се чувства много добре тук. Храни се сутрин и следобед“, разказва Даринка Михайлова.
„Дарко много обича да яде моркови, червено цвекло, разбира се и жито, царевица, люцерна“, обяснява Ангелина Сандева.
„На ден трябва по 10-12 кг да яде люцерна или жито, а концентрираният фураж е около 2 кг“, допълва ветеринарният техник.
„Дарко свикна с посетителите и с нас, разбира се. Най-новият посетител и всички много му се радват“, казват в зоопарка.
Любимецът Дарко има своя просторна клетка, непрекъснато течаща вода и навес, където се подслонява. Съседи са му семейството белите щрауси Нанду със своите малки и кенгурата албиноси.
„Клетката е направена по изискванията на Министерството на околната среда за три животни, така че спокойно ще е за женската, а може и после да имаме и поколение. Камилите на три до пет години стават полово зрели и носят бременност от 13 месеца“.
Общинският зоокът в Павликени е създаден преди 57 години. В него се отглеждат над 200 животни от 40 вида, разказва ветеринарният техник Даринка Михайлова, чийто баща е създателят на зоопарка. Зоокътът е на общинска издръжка, включват се и много дарители:
„Притеснения нямаме с прехраната на животните. Закупуваме, а и имаме много земеделски кооперации тук, които ни правят дарения. Затова ние наблягаме на тревопасните животни“.
Освен камилата Дарко, в зоокъта в Павликени посетилите могат да видят мечока Васко, коткоподобните маймуни гвенони, муфлони, щрауси, козлета, понита, вълци, много птици, а надеждите са до два-три месеца да дойде и камилата Дарина.
Още по темата в звуковия файл.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..