Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят книгата "Бившите хора на концлагерна България"

Мартин Иванов: Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС

За кървавите погроми и лагерите знаем повече. За ежедневната репресия - много малко, смята авторът на изследването

| Интервю
Мартин Иванов
Снимка: Ирина Недева

Изследването "Бившите хора на концлагерна България" ще бъде представено в сряда от 17.30 ч. в Огледалната зала на Софийския университет.

Много са епитетите, които използват Държавна сигурност и комунистическата държава. За да има по-голяма яснота с какво ще се занимава книгата, се придържам именно към този термин, поясни пред БНР историкът Мартин Иванов, който е автор на книгата.

Цифрите са изключително условни. ДС прави собствени оценки. Очевидно това е яма, в която властта хвърля всеки, за когото има най-малкото подозрение, че може да представлява конкуренция, коментира авторът, като уточнява, че става дума за близо половин милион души.

Като че ли за конкретните репресии, за кървавите погроми знаем малко повече, за лагерите. Но за ежедневната репресия знаем много малко, отбеляза Мартин Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Тази половина от ежедневието на определените за "бивши хора" за него е била по-интересната част. По думите му, битовият, патриархалният елемент е много силен в нашите балкански шарении и това също се отразява върху съдбите на пострадалите.

Има поредица от акции - това "правосъдие" продължава поне до края на 50-те години. Трудно може да се каже, че репресията отшумява и вълната ѝ се прибира преди началото на 60-те години. Тези хора и след това продължават да живеят в много враждебна обстановка, коментира авторът на "Бившите хора на концлагерна България".

За разлика от книгата на Вили Лилков и Христо Христов тази книга се стреми да запази разказите на хората, за да прекрачат в основния ни национален разказ, обясни Иванов. Според него тези разкази описват опитите на засегнатите да се впишат.

"Огромното мнозинство се оттегля в двойствен живот на апатия, привидно съобразяване с догмите на режима. (…) Различните житейски стратегии не са еднотипни. Зависи много от конкретните житейски ситуации, пред които съдбата те изправи. Не съм склонен да соча с пръст тези хора."

Авторът разграничи физическите, икономическите репресии и различните форми на дискриминация.

Биографичните писти не са еднопосочни. Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС. Затова книгата е опит да се опитаме да се отърсим от фалшивата гледна точка за агентите като злодеи, защото истинските злодеи са "тези, които ги принудиха", каза още Мартин Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30