Според военния историк Станчо Станчев е честа практика поделенията у нас неофициално да носят името на близкото населено място.
"Тя е Трета база – Граф Игнатиево, без кавички. Това не значи, че базата се казва Граф Игнатиево, а че е дислоцирана в Граф Игнатиево. (…) Възприема се като име на базата. Ако беше име на базата, щеше да е в кавички."
В цялото НАТО е известна като авиобаза Граф Игнатиево, казва генерал-майор о.з. Иван Лалов, дългогодишен командир на авиобазата. По думите му, названието без кавички се среща и в официални документи и поздравителни адреси.
"Защо толкова се раздухва този въпрос към момента", пита Лалов.
Към момента няма традиция летищата ни да носят имената на наши пилоти, отбелязва той.
"Имаме много изявени пилоти, плеяда цяла. Не ни стигат авиобазите, за да ги кръстим на всички наши изявени пилоти в миналото."
За Симеон Симеонов, друг бивш командир на базата, това е "просто една заигравка" и не трябва да се отрича историята заради конюнктурни особености. Според него населеният пункт, където се намира съответната база, дава географски координати.
Политиците да не се хващат за дребни неща и да отклоняват вниманието, призовава бившият командир на базата, защото според него "със смяната на имената нищо няма да се реши", макар българите да имаме голямо желание "да сменяме имена през определено време".
"Тогава, когато останат със старите си наименования, те носят заряда от онова време, а новите, които са дошли, решават да променят както начина на действие, така и начина на мислене на хората – те започват най-напред да воюват със символите", коментира историкът Станчо Станчев по повод преименувания в други исторически периоди.
Станчев изразява мнение, че за да не се асоциира базата с Граф Игнатиево, трябва или "да я махнем от Граф Игнатиево и да я преместим в Труд, или да сменим името на Граф Игнатиево, което го носи от 1902 г. – не са го сложили нито комунистите, нито преди тях които са управлявали".
Най-справедливо и неутрално ще бъде да се проведе референдум и да се питат местните хора дали искат населеното им място да се казва Граф Игнатиево, предлага Станчев.
За местните жители обаче такъв въпрос не стои. Те питат "Има ли причина, основателна, за да се промени наименованието?"
Според Станчев по-рационално е да се избере име или на географски обект, или на славна победа:
"Хем да носи послание, хем да не предизвиква страсти и крамоли сред обществото."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета, утре от Тутракан ще потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2-ри юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. С преглед на маршовата и строева песен още днес започна подготовката на..
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..