Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шуменски ученици създадоха дрегер за автомобил

| Репортаж
Снимка: Радио Шумен

Деветокласници от клуба по роботика в средно училище "Панайот Волов" в Шумен създадоха дрегер, който може да се използва в автомобил. Преди това учениците са проучили нагласите на над 200 души за предварително тестване преди шофиране. Анкетата показва, че много от шофьорите искат да знаят дали биха дали положителна проба при проверка. 

Идеята: устройството да не позволява автомобилът да потегли, ако водачът е пил. Ученическият дрегер вече е тестван пред пътни полицаи.

"Пътните произшествия са много голям проблем. Този дрегер е създаден с демонстративна цел, за да покажем на нашите връстници как от такова устройство много лесно се отчитат различни алкохолни стойности", пояснява Християна Стойчева.

Прототипът е с размерите на кутия за обувки. Свързан е с компютър, като на екрана излизат стойностите на алкохол в издишания въздух.

Устройството съдържа три диода – в червено, жълто и зелено, както и сензор за газове, отчитащ изпаренията във въздуха.

"Устройството "забелязва" наличието на пари и чрез границата, която е зададена, разбира дали е силно количество – съответно да светне червеният диод, да започне да пищи, със средно количество или без никакво количество на пари", разказва Лариса Мартинова.

Според инспектор Мирослав Миронов учениците могат да си доусъвършенстват творението и един ден да имаме българско устройство, което да установява употребата на алкохол.

А учениците мечтаят един ден подобно устройство да е вградено в автомобилите и те да не могат да запалят, ако засекат наличие на алкохол.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Радио Шумен

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47