Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По радиоактивно засягане на населението България е първа в Европа

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

Радиоактивният облак пристига следобед, след първомайската манифестация. На 2-ри цялата страна вече е заразена

| Интервю
Монумент в Молдова в памет на жертвите от аварията в Чернобил
Снимка: БТА

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Той започва изследването си преди близо 4 години. 

В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда, че "българският Чернобил, тоест начинът, по който българските комунистически власти не реагират адекватно, ще бъде достатъчно добре проучен".

"Те не полагат абсолютно никаква грижа, не ги е еня за българите, за българското население. Не е само затъмнението на информацията. Мерките, които вземат вън от информирането на населението, също са на изключително лошо ниво", поясни Димитър Вацов за реакцията на официалните власти през пролетта на 1986 г.

България е била на осмо място в Европа по заразяване на територията, но по радиационно засягане на населението е на първо, изтъкна той.

Официално в Съветския съюз за аварията се съобщава 35 часа след настъпването ѝ.

"От Кремъл идват сигнали, че трябва да се мълчи. Българската комунистическа върхушка се държи като лоялна администрация. Те допълнително са се уплашили да кажат на населението и са се забавили много повече", коментира проф. Димитър Вацов в предаването "Хоризонт до обед".

Димитър Вацов  Снимка: БТАРадиоактивният облак идва следобед, а манифестацията е до обед на 1 май. На 2-ри вече цялата страна е заразена, уточни проф. Димитър Вацов относно разрешената първомайска манифестация, дни след аварията.

"Информационното затъмнение в България е абсолютно плътно в първата седмица след идването на облака. От 1 до 7 май българите са в пълно неведение!"

"Хем са знаели, хем са изпратили приблизително 450 000 деца през лятото на 1986-а на море. На бригади – студентите и учениците, а пионерчета и средношколци – на лагери по морето", отбеляза още преподавателят.

Не са достатъчно добре събрани данните за основните заболявания, които се получават вследствие на повишена радиация. Има негласна омерта да не се правят изследвания на тази тема, смята той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02

Хищни, хитри, манипулатори, експлоататори... Суперсилите на растенията

"Това е много малък хербариум, между 15 000 и 20 000 вида . Има с над милион и половина образци. Цяла сграда – само хербариум. Ние сме още малки, скромни". Така ботаникът гл. ас. д-р Сълза Палпурина описва хербариума на Националния природонаучен музей в предаването "Изотопия" , докато показва експонатите, скрити за посетителите, но..

публикувано на 02.05.24 в 23:06

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали.  Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния..

публикувано на 02.05.24 в 13:55
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24