"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.
Един оригинален творчески подход към образа и материала.
"Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези характерни черти, които често смятаме за несъвършенства, а пък те са това, което ни прави уникални, каза за "Хоризонт" младата художничка Константина Колева.
"В картините това съм пресъздала идеите си чрез нешлифоването на релефи, тъй като аз изработвам своите картини чрез авторска техника.
С тази техника създавам текстура, обем и релеф върху платното чрез специални пасти, които често сама забърквам с брашно от мрамор или камъчета мрамор и други интересни материали.
Реших да заложа на това заглавие, защото смятам, че човек трябва да възприеме, да опознае, да приеме и да живее в хармония със своята уникалност и дълбока индивидуалност.
Често се налага човек да влезе в рамка или шаблон, за да бъде приет. Аз призовавам хората да се себеопознават и да бъдат горди със себе си, без да изпадат в крайности.
Да живеят в хармония със себе си и околния свят. Това искам да изразя и с картините, допълни Колева.
Темите в картините са библейски, фолклор и народни вярвания, духовност, глаголицата, народопсихология, като предпочита да работи с материали, които отразяват или излъчват светлина.
"В основата на творчеството ми стои личното ми разбиране и виждане за живота и то е, че всичко е енергия, че тя е навсякъде около нас и ние като хора също сме енергийни същества.
Ние сме в постоянен обмен със света и взаимно си влияем. Желая картините ми да подбуждат към израстване и към по-възвишени чувства и дела, каза още Константина Колева.
По думите й точно затова вплита в картините си глаголицата, която според нея е боговдъхновена азбука, в нейните символи е вложена божествена енергия, която е силна и жива, която въздейства и дава своето в пространството, да му влияе.
Художничката се предизвиква и рисува и Васил Левски, с идеята да покаже, че освен народна светиня, той е възвишен дух, може би един от най-възвишените, които имаме честа да се е родил на нашата земя, да дойде и да събуди в нашите души пориви, които до тогава сме нямали.
"Левски е най-висок пример за огромна чистота, за свръх морал, борбеност и висока цел, каза още тя за БНР.
Още по темата в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..