Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Кирев: Железницата е вдъхновение за изкуството

Релсите като вдъхновение - концерти на гарите в Карлово и Казанлък

Пенка Минчева: Пътуването с влак е подарено време. Българските железници имат своя чар

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Концерти на гарата – тази необичайна инициатива ще зарадва пътуващи с БДЖ. Засега прояви са предвидени в Карлово и Казанлък, а наесен се очаква да се включи и Пловдив. Входът е свободен.

Първият концерт ще се състои в Карлово на 25 май, събота, от 15,30 до 18,30 часа. Вторият концерт – в Казанлък, ще бъде на 31 май от 15,30 до 19,00 часа. И двете събития са част от празниците на розата.

"Това е вдъхновение и на блус, и на рокендрол, и на класическа музика – когато започват да оперират първите пътнически влакове, железницата се превръща в основно вдъхновение на изкуството", обясни пред БНР Веселин Кирев, познат като активист на инициатива за обществения релсов транспорт, поет и музикант от група X-Ray.

Партньор на събитието е НКЖИ. Пространствата за концертите са достатъчно големи, така че присъстващата публика да не е застрашена и да не се пречи на движението, обясни Кирев.

Тези неизползваеми пространства на много гари са изключително подходящи за изкуство. Така то става по-достъпно, смята художничката Пенка Минчева, която ще участва със своя изложба от портрети на гарата в Карлово. Тя сбъдва своя отдавнашна мечта да направи изложба на гара.

"В това пространство тези портрети рефлектират, лицата, които виждаме, през прозорците на влаковете. Получи се много интересен паралел – непознати лица. Техниката на печата носи символиката на някакво лице, нещо мимолетно, което сме видели."

На гарата в Казанлък пътуващите ще видят творби на художничката Петя Илиева и два атракционни влака.

В предаването "Хоризонт до обед" Веселин Кирев коментира, че като пресечна точка на различни емоции железницата дава голям хоризонт и ни пренася както символично, така и реално през времето и пространството.

"Купето във влака е място за самовглъбяване. Място, където човек може да остане сам със себе си, с мислите си, да се наслаждава на пейзажа. Едно пътуване с влак е подарено време. В динамиката на днешния живот все по-малко време ни остава да мечтаем. Идеята е да откраднем това време за себе си", сподели Пенка Минчева.

"Има нещо автентично в това, че нашите железници се различават от европейските стандарти. До някаква степен това е богатство. Българските железници имат своя чар в състоянието, в което се намират. Всички мечтаем да настъпят промени за по-комфортно пътуване. Но есенцията на Източна Европа като цяло са точно такива неща - недокоснати или леко изоставени", отбеляза художничката.  

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53