Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Много деца не четат. Искам да се обърна към тях – да започнат!"

Цветина в Страната на книгите

"Четенето е много хубаво. Научаваш много думи, които от телефоните няма да научиш"

| Репортаж
Снимка: Ива Антонова

"Откакто съм започнала да чета, съм започнала да си представям това, което чета – героите как ще изглеждат, къде се развива действието."

Това казва 9-годишната Цветина от Враца. Макар да има собствена библиотека с много книги, Цветина е записана и в обществената. Сега чете книга за момиче, което "не се отказва лесно и не може да се пречупи толкова лесно, колкото родителите си мислят".

Тя не смята за правилно това, че "някои родители се опитват да контролират живота на децата си – те да казват какво да учат и какво да работят". А книгите ѝ носят… щастие.

Важно е всяка книга да се пази и уважава, смята момичето.

"Книгите са много хубаво нещо. Много деца не четат. Искам да се обърна към тях – да започнат, защото ще е много по-интересно от тези телефони и електронни игри. И е хубаво, когато четеш, да си представяш това, което четеш."

Цветина се е научила да чете с помощта на майка си и баба си. Като била малка, са ѝ чели много книжки.

"Докато още не съм могла да чета, мама всеки ден ми е чела по една книжка за лека нощ, но сега аз преди да легна, си чета. Ако родителите не научат децата си да четат във възрастта, когато трябва, те ще се научат после много по-трудно."

"В моето училище някои деца четат, но други се занимават с глупости. Не мисля, че това е правилно. Трябва всеки да си носи по една книжка и да четат. Не трябва да се разчита на библиотеката, а ние да си носим сами. Аз чета и не ме интересува какво мислят другите за мен", продължава размишленията си Цветина.

"Четенето е много хубаво. Научаваш много думи, които от телефоните няма да ги научиш. Имам телефон, но не го използвам както другите деца – да играя и да гледам. Аз съм чела и електронно. Не ми харесва, защото започнах да недовиждам. Затова започнах да чета хартиени книги. Така ми е много по-приятно", допълва тя.

Цветина обмисля да направи и своя книга – "и с рисунки, и с писане", защото обича да пише. Чете на по-малката си сестра, измисля за нея истории, пее ѝ песни. Като порасне, иска да стане "журналист, репортер".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49