Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

Според православния календар, днес е шестата неделя след Великден, в която църквата празнува едно от Христовите чудеса, при което Спасителят дарил зрение на сляпороден страдалец. Трогателният сюжет, разкрит в девета глава на Евангелието от св. Йоан Богослов, ни отвежда пред храма, където Христос  минава покрай просяк, "сляп от рождение".

"Иисус като искаше да го изцели, направи калчица, помаза очите му и го изпрати да се умие в Силоамската къпалня." За нея евангелският текст свидетелства само името ѝ, което означава пратен. Тя не се отличавала със специални лечебни свойства, но като изпратил слепеца там, Христос искал да изпита вярата му. Необичайното проглеждане на слепородения предизвикало полемика, интерес и смут сред първенците и местните жители. Предизвикало дори и Христовите ученици. Прогледналият слепец обаче се поклонил на Спасителя като на "Син Божи" с думите "Вярвам, Господи!"

"Повечето от хората приемат, че вярата е нещо, което е далече от живота. Винаги можем да направим връзка между евангелските текстове и ситуацията, в която се намираме", размишлява Боян Стоянов за днешната Неделя на Слепия, в която има избори 2 в 1.

"Дори едно такова съвпадение – избори 2 в 1, някой ще каже – някой сляп излекуван, какво отношение има към нас? Нека се замислим, какво е представлявал неговият живот – той е бил слепороден, светът е покрай него, той чува всичко, но не може да види, той е изолиран. Всички в някаква степен приличаме на него. Когато не сме прогледнали във вярата, ние не можем да намерим връзката с нещата, които се случват покрай нас, не можем да почувстваме божията премъдрост, не можем да разберем божието домостроителство за спасението на човешките души. Искаме да ни се подобри животът. Ходим, гласуваме, но като че ли нещата нямат напредък. Искаме да си подобрим живота, но не искаме да подобрим сами себе си. Ние сме слепородени. Едни слепци отиват и гласуват за други слепци, като очакват да се намери изход от ситуацията. А е казано, че ако слепец слепеца води, и двамата ще паднат в ямата."

Въртим се в омагьосан кръг, тегли чертата Боян Стоянов.

Очакванията за проглеждане, породени от духовния знак на днешната Неделя на слепия, могат да звучат и по-ведро.

"Не вярвам да има чак такова отваряне на очите, но все пак се надявам поне малко да се поизчистят тия гурели и хората да почнат малко от малко да виждат по-надалеч", коментира Димитър Цолов.

По думите му, демокрацията ни дава свободата да упражним или не правото си на глас, но ние трябва да изберем да го упражняваме.

"Защото ние живеем в тази страна. Трябва да се интересуваме от това, което се случва в нея."

Цолов се надява на по-висока избирателна активност на днешния вот, защото, "кой каквото ще да приказва, чистата математика казва – по-високата активност е малко по-трудна за манипулиране".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39

Връчват наградите "Млад благодетел" - отличени са ученически проекти с каузи

Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел" . Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта. За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си " Дигитална фолклорна палитра "...

публикувано на 24.06.25 в 10:12