Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

2
Дан Арав и съпругата му Една
Снимка: Личен архив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов".  

През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав. Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и с първия  рентгенов апарат в града. Семейството е свидетел на събитията от 1943 година , когато депортацията на близо 50 хиляди  български евреи към лагерите на смъртта е стопирана с  усилията на много български общественици , политици и на църквата, а както е известно част от тези събития са се разиграли именно в центъра на Пловдив. 

В клиниката, където е живеело и семейството на д-р Леон Арав през тези години са били  приютявани и мнозина евреи, изселени  от столицата.  Тази и други истории ще разкаже внукът му Дан Арав днес, когато в двора на къщата ще бъде открита и документална изложба. 

Дан Арав е изследовател  на израелската култура и памет,  преподавател е в катедрата по филми и телевизия в университета в Тел Авив, а има и свои предавания в различни медии.  

Леон Арав

Дан Арав говори български, благодарение на бабите си. Позабравил го е, но идвайки в България постепенно попълва празнини и така пред нас оживява семейната история. Когато през 1948 година започва разказа си той, комунистическият режим у нас вече се е установил, имотите са отнети и дядо му осъзнава , че няма да може да практикува професията си, както преди, цялата фамилия потегля за Израел  - разбира се, следвайки призива на първия премиер Бен- Горион - евреите, пръснати по целия  свят да се съберат и положат заедно усилия за изграждането на новата държава.

"Всички работеха много и ние, децата  бяхме отглеждани от бабите си, които не знаеха иврит, разказа Дан Арав. И ни повежда към къщата на ул. "Христо Г. Данов" със спомените, простиращи се между  две държави и няколко поколения.

И в крайна сметка по съвет и на адвокат,  той и брат му решават, че ще отдават помещения под наем. Така дълги години. 

Една е съпруга на Дан Арав. Тя е много силна, енергична, с видимо възхищение Дан ни показва всеки детайл, до който са се докоснали ръцете на Една Кедар. Изчистена е боята от дървената дограма. Запазени са и реставрирани са вратите, дървените подове, възстановено е впечатляващото стълбище.  

Леон Арав - възстановената къща

 "Но целта ни беше не само да възстановим сградата до пълния й блясък, а и  да се запази автентичността й. След близо 5 години упорита работа, естествено и с помощта на много други хора, резултатът е налице“, казва Дан, показвайки ни и уютния градински кът, където в началото на миналия век  пациентите са изчаквали записания си час и където доктор Арав е посрещал приятелите си.  

Дан Арав научава и за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта. Историята как в  нощта на 10 март 1943 година над 600 пловдивски евреи са събрани в двора на близкото до квартала им училище, за да се подготви депортацията, как  при тях идва патриарх Кирил, тогавашен митрополит на Пловдив, за да им вдъхне надежда, се предава през поколенията, защото трябва да се помни стореното от  тогавашните  държавници, религиозни водачи  и общественици за да бъде спряно потеглянето на влаковите композиции към лагерите.  

Запечатани са много работни моменти и с хората, включили се в реновирането на сградата, на които фамилията е благодарна, а в рамките на това събитие, на което са поканени също представители на Израелското посолство, на местната еврейска общност, кметът на район "Централен" и приятели, Дан Арав и роднините му отново ще подчертаят, че гледат на завършването на проекта като на още една спойка във вълнуващото приятелство между българския и еврейския народи.  Ще бъде официално открита и паметна плоча, посветена на историята.

Питаме Дан Арав и за конфликта в ивицата Газа. Какви обществени пластове размества случващото се и как всичко това рефлектира в медиите?

"Умират израелски войници, загиват много палестинци при израелските атаки, сред тях жени, деца, както е известно, които нямат нищо общо с Хамас. Невинни жертви, а това е голяма трагедия", подчертава Дан Арав.

Леон Арав - възстановената къща

"Тези обществени нагласи се виждат най-вече в социалните медии, там могат да се проследят такива дискусии. Различно е от това, което може да се чуе и види в традиционните радио и телевизия", коментира Дан Арав. И дава пример как всяка седмица по улиците излизат, протестирайки  срещу войната, над 100 хиляди души  и отразяването на тези събития в обществените медии се ограничава само до съобщаването на фактите, без да се стига до по-сериозни коментари.

Като университетски преподавател той вижда разделението в мисленето и сред студентите  но казва, че и в аудиторията е внимателен, когато се стигне до подобни обсъждания.

"Кога и дали всичко това ще се промени , аз не мога да прогнозирам", казва още Дан Арав и се връща към пловдивската реалност, показвайки ни снимките на три поколения с живот,  прострял се в две държави. 

А къщата на централната пловдивска улица  "Христо Г. Данов",  грееща и новобоядисана очаква гости, които да се потопят в наситената с носталгия и романтика атмосфера, в която се съчетават елегантно "преди" и "сега".           


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00