Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките.
Габровци обмислят да обявят търг за продажба на ненужни макети.
"След като вече Корнелия Нинова и Христо Иванов си подадоха оставката. А кой знае – може след тези резултати и други да си подадат оставката. Вече няма за догодина да са ни нужни техните глави. С което да финансираме за догодина – като едни истински габровци трябва да имаме кяр", казва режисьорът на карнавала Светослав Славчев. Той е част от основния екип, или карнавалната сглобка, както се шегуват.
Заедно със сценариста Ангел Иванов и художника Драгомир Цанев, подкрепяни от организатора – Община Габрово, измислят сюжетите, претворяват ги в отделни картини, създават визията на габровското шествие.
Сценаристът Ангел Иванов е писател и журналист, най-вече габровец. Включва се в карнавалния екип с опита си на сценарист от различни телевизионни формати, но вече 5 години помага, а в последните две пише изцяло либретото на габровския карнавал и поема отговорността за политическите сюжети в него.
"Аз съм избирател на непарламентарно представени партии в последните 6 избора, тъй че мога да говоря, без да ми вменяват някакви пристрастия", отбелязва Иванов.
А режисьорът на карнавала е преди всичко актьор в габровския драматичен театър, но има опит и като театрален режисьор.
"В карнавала няма репетиция, няма втори дубъл, няма второ представление. Това е най-трудното. Мащабите са големи, участниците са много", подчертава Славчев. Той обаче открива и прилики между театъра и карнавала:
"На сцената се излиза, когато имаш да кажеш нещо. Това е комедията – малко бодлива, малко хаплива, тя обрисува живота, в който живеем. Тя е едно малко криво огледало. Да се засмеем, но когато се загледаме, виждаш, че това е истината."
Идеите и визията често се променят в процеса на подготовка, а най-трудно за сценариста и режисьора е да преценят кои политически сюжети ще останат актуални до карнавала.
Сценарият се пише в началото на годината, после го дават на художник-изпълнителите. Най-големите опасения са дали ще бъде актуален след 3 месеца, когато се провежда карнавалът, посочва сценаристът Ангел Иванов.
В габровския карнавал няма пощадени политици, категорични са хората от екипа. Отсъстват тези, които нито любим, нито мразим.
"Присъстват наистина ярките политици, които влизат хард, "с токчетата" в политиката. Ако някой не е в макет на карнавала, той не е и в българската политика", смята режисьорът Светослав Славчев.
Зрителите на габровското шествие видяха и сбита метафора на сглобката, така както я вижда сценаристът Ангел Иванов.
"Деперсонифицирах лидерите им – прасе държи тиква, която пък носи харвардска шапка. Мисля, че хората ще свържат нечовешкото с конкретни човешки представители. Не знам дали има сърдити. Да носиш на хумор и на ирония е много важно качество, особено за хора на обществено отговорни позиции."
Габровци се шегуват и със самите себе си, и с общинската власт. Тази автоирония е голям щит срещу възможните критики, продължава сценаристът. Той поставя тазгодишната сглобка сред любимите си карнавални герои.
"Мисля, че хубаво се получи неслучилата се ротация на лидерите, които не успяха да се завъртят. Тя, като голямото пиле от "Улица "Сезам", той – като жабока Кърмит, хванати под ръка. Идеята беше, че има някаква несъвместимост, еклектика, която не може да сработи в цялост."
Опирайки се на думи на Христо Иванов за Борисов като "най-добрия сводник в бардака на властта", сценаристът е видял фигурата на десния лидер като лека жена, защото "Христо Иванов, ДБ и ПП бяха 9 месеца в този бардак".
В устата на други, габровци сложиха думите: "Срещу НАТО и ЕС - имам верен пес", или "От Дондуков 2 към 3 март по пътя на копринката". Стрелите си бяха насочили и към тези, които казват: "Продължаваме прането".
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..