Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

3
Грийнпийс България
Снимка: ФБ/ Грийнпийс България

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват"Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс". 

"Черно море е море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра, тест много близо до брега. Това го прави особено чувствително на различни заплахи. Ние с "Грийнпийс" вече от година и половина започнахме активна работа по опазването на живота в Черно море, каза за "Нощен Хоризонт" Мартин Томов, координатор в екипа на "Грийнпийс", работи по проект "Живо Черно море" като част от голямата идея на неправителствената организация за по-зелен и по-мирен свят. 

"Грийнпийс" провежда кампании в защита на околната среда от 1971 г. насам. През 1971 г. основателите на организацията отплават за остров в Арктика. Да спрат ядрена бомба. Този поход се превръща в първоначалната искра на глобално движение, което ще промени историята. 

"Мисията, която ни води в защита на нашето море е и една от основните заплахи - войната в Украйна

Томов поясни, че за тази цел Черно море трябва да има статут на "строго защитените зони", а Черно море трябва да бъде морски резерват? 

Грийнпийс България

"Черно море е специална екосистема , тъй като самото море е най- големият воден басейн, в който няколко слоя не се смесват. Днес имаме море, в което живота е концентриран в дълбочина до 200 метра и много близо до брега, което го прави чувствително на много заплахи, които се трупат и всяка от тях умножава следващата. Войната в Украйна в момента е над всички заплахи, които съществуват. 

Морето има уникална способност да се саморегулира и да прави собствен баланс, за да се пречиства. Достатъчно е да има места където това може да се развива -  това може да стане чрез морски резерват. В Украйна например има такъв, но в момента той не е защитен. Това е цел, която много държави си поставят. Това са зони, в които не се допускат дейности, които вземат неща от морето

"Това означава зони, в които не се допуска добив на ресурси, на живи организми, да има забрана за улов на конкретни места, в които има най-голямо биоразнообразие, забрана на дейности, които вредят на екосистемата. Защото това са зони, които се самоочистват и тогава тези защитени зони ще бъдат като убежище за всички организми, допълни Мартин Томов.

За живота в морето и кои са мегапроектите, които заплашват Черноморието? - чуйте в разговора на Добринка Добрева с Мартин Томов. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59