Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Автор:
Снимка: БГНЕС


Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.  

Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си говорим за фурора на тиктокъри и ютюбъри, които бяха избрани за евродпутати през автентичен творчески, рентгеноложки поглед от Враца, та до екземплярна електорална неактивност от Ямбол. 

Постелекторалната ни обиколка, включваща китка от коментари, анализи, прогнози и портрети на герои от изборите за Европейски пърламент не започва от къде да е, а от Враца. При това с точния разрез на ситуацията от един наш стар познайник - рентгенологът Димитър Цолов, фронтмен и лидер на северозападните герой "Докторс Гого бенд". Пред кореспондента ни Ива Антонова д-р Цолов изложи своята визия за резултатите от вота в своя уважаван от нас самобитен стил. Един грамотен по врачански човек. 
Димитър Цолов, рентгенолог

Почти 70% от съгражданите ни с избирателно право не го упражниха на 9 юни. В публичния диалог сме свикнали да осъждаме това им решение, а от Автономията поискахме да чуем този глас.  55 - годишен мъж от Ямбол не гласува повече от 30 години. Не парадира с позицията си, но смята, че е взел правилното решение. Как и защо така нареченият демократичен преход е успял да откаже този избирател да упражнява гражданското си право и какво би променило решението му. С Трифон Иванов разговаря кореспондентът ни Даниела Костова.


Ямбол

И от Ямбол продължаваме следизборната си изотопска обиколка до Острова на Афродита.
24-годишен кипърец предизвика фурор на европейските избори в страната си, като направи шеметен пробив в националния и европейския политически елит. Неговото име е Фидиас Панайоту - инфлуенсър, популярен ютюбър и ТикТокър, фен на Илон Мъск.
Панайоту бе избран за един от шестимата евродепутатите на Кипър в Европейския парламент. Той е първият кипърец, независим кандидат, когото страната изпраща в Брюксел. При това получи шокиращите за аматьор 19,4% от всички подадени гласове при обща избирателна активност от над 50% и се нареди трети в крайната класация. 
Фидиас Панайоту
"Дошъл от нищото", както мнозина в страната му го определят и който, по собствените му признания, никога през живота си не е гласувал, не разбира нищо от политика, няма никакъв политически опит, без образование, с кариера само в социалните мрежи. 
Още за това кой е Фидиас Панайоту, който убеди над 71 000 гласоподователи да предпочетат него -  разказва кореспондентът ни в Кипър Бранислава Бобанац.

Алвисе Перес

Финалът на следизборната ни обиколка в "Изотопия" е за Испания. И там един онлайн герой размести картите на големите политически играчи. 34-годишният Алвисе Перес с неговата партия, носеща името "Партито свърши" (Se Acabo La Fiesta) - това е нова антисистемна формация с грабващо лого, а именно - рисунка на катерица с маска от филма "V for Vendetta".
Алвисе Перес, подобно на кипърския му колега, отправя всичките си послания чрез социалните мрежи, където има над 1 милион последователи. Той се обявява например за депортиране на имигранти.
Още при първата си поява на политическия терен Алвисе Перес получи 800 000 гласа и ще има трима свои представители от общо 61 евродепутати, които праща Испания. Формацията му ще има трима депутати в Европейския парламент, което е огромен резултат. 
Още за това какво постигна на евровота Алвисе Перес и какъв е генезисът на политическата му онлайн кариера - чуйте в интервюто с бившия кореспондент на БНР в Испания - Маргарита Ралчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22