Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

Снимка: НЧ Христо Ботев - Калофер

Освен с природни дадености, Калофер ни кани на среща с красота и музика, създадени от нашите древни традиции.

Калоферската дантела или магията в бяло е като пътуване във времето. От XIX век до днес занаятът изисква едни и същи инструменти - дървени совалки и цилиндрична възглавничка, и много търпение. 

От времето на пищните кралски облекла, откъдето е привнесена дантелата, до богато украсена трапеза, днес това изкуство - занаят предлага различни бижута и украса за дома

Бижутата обеци, брошки, гривни и чокъри са новият прочит на съвременните майстори на калоферската дантела. 

"За 25 ти пореден път ще се проведе празникът на Калоферската дантела на емблематичната дата - 15 август, разказа за предаването "Пътувай с "Хоризонт" Диана Овчелорава, майстор плетач на калоферска дантела от Творчески център на калоферската дантела в гр. Калофер.

Радостина Червенякова
А в Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер Радостина Червенякова открива гайдата още от малка, вече 5 години свири на традиционния за България духов инструмент.
Гайдари от Народно читалище
С народно пеене се занимава и Александра Михалева, която вече е приета в училището в Широка Лъка. А Александра Пътева, на 14 години, от 6 месеца също пее и е приета в специализираното училище в Широка Лъка със специалност Народно пеене.

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята.

"Тук имаме уникална природа - през зимата снегът се сипе плавно, без виелици и вихрушки, пролетта е дивно красива, а лятото е с прохладни вечери, при които не можеш да заспиш, без да си сложиш одеяло, есента е пълна с хиляди причудливи багри на вековните букови и борови гори.

На Васильов ден имаме уникален празник - т.нар. "Парен петел", също и другите ни празници - ваденето от реката на Калоферския кръст, имаме поне 50 коледарски групи и поне над 50 коледарски песни - уникални музикални размери.

Читалището ни е онзи светлик, който съхранява културата и бита на българина от миналото до днес.

И все си мисля, че може би трябва да се завърнем към трите главни Р - Род, Родина и Роден край! Да, смятам, че ние сме кораво племе, силен корен и енергийното поле на България е силно и ние ще оцелеем", каза за БНР Наньо Чолпанов.

Още по темата слушайте от разговора на Даниел Инков с Диана Овчелорава и Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер за предаването "Пътувай с "Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22