Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ландшафтния архитект Невена Цветкова: Необходимо е качествено управление на зелената екосистема

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

2
Цар-Симеоновата градина
Снимка: Миглена Иванова

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги. Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира. 

За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект Невена Цветкова. 

"Ако ние започнем да контролираме адекватно синята и зелена инфраструктура, тогава ние ще получим истински една добра система, която спомага при климатичните промени. 

Синя инфраструктура се грижи за водата, зелената за зелената система. Може да събираме дъждовната вода, като я използваме за поливане или за миене на улици, така ще помогнем на града. 

За зелената система нееднократно се казвали, че няма обвързаност, няма поливна система, трябва да се мерят праховите частици регулярно.

Грижата за парковете ще намали температурите в Пловдив, а политиките за борба с климатичните промени са познати, те са били прилагани у нас и преди, но се надявам, че пак ще стане това...


В Пловдив, а и в цяла България няма никаква прилагане на мерки като покривно и вертикално озеленяване. Няма изградени такива системи. То е скъпо занимание, но пък инвеститорите могат да бъдат стимулирани да ги изпълняват, каза още Цветкова.

Невена Цветкова преподава парково строителство в Пловдивската професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия, председател е на Научно-техническо дружество по озеленяване и член на Съюза на ландшафтите архитекти, откъдето не веднъж са предлагали на местната администрация различни съвременни подходи за поддържане и развиване на зелената система на града.

По думите е много важно да се засаждат видове дървета и храсти, които са устойчиви на естествено засушаване, а масовата практика показва, че се засаждат дървета, които изобщо не са подходящи за този климатичен пояс - като брези, явор, кестени, шестил...

Подходящи са сухоустойчивите като копривка, полски ясен, дъбове, чинари, софората не е подходяща за тротоарите, а за парковете, затова подходът трябва да е бъде експертен, допълни Цветкова. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05