Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ландшафтния архитект Невена Цветкова: Необходимо е качествено управление на зелената екосистема

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

2
Цар-Симеоновата градина
Снимка: Миглена Иванова

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги. Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира. 

За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект Невена Цветкова. 

"Ако ние започнем да контролираме адекватно синята и зелена инфраструктура, тогава ние ще получим истински една добра система, която спомага при климатичните промени. 

Синя инфраструктура се грижи за водата, зелената за зелената система. Може да събираме дъждовната вода, като я използваме за поливане или за миене на улици, така ще помогнем на града. 

За зелената система нееднократно се казвали, че няма обвързаност, няма поливна система, трябва да се мерят праховите частици регулярно.

Грижата за парковете ще намали температурите в Пловдив, а политиките за борба с климатичните промени са познати, те са били прилагани у нас и преди, но се надявам, че пак ще стане това...


В Пловдив, а и в цяла България няма никаква прилагане на мерки като покривно и вертикално озеленяване. Няма изградени такива системи. То е скъпо занимание, но пък инвеститорите могат да бъдат стимулирани да ги изпълняват, каза още Цветкова.

Невена Цветкова преподава парково строителство в Пловдивската професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия, председател е на Научно-техническо дружество по озеленяване и член на Съюза на ландшафтите архитекти, откъдето не веднъж са предлагали на местната администрация различни съвременни подходи за поддържане и развиване на зелената система на града.

По думите е много важно да се засаждат видове дървета и храсти, които са устойчиви на естествено засушаване, а масовата практика показва, че се засаждат дървета, които изобщо не са подходящи за този климатичен пояс - като брези, явор, кестени, шестил...

Подходящи са сухоустойчивите като копривка, полски ясен, дъбове, чинари, софората не е подходяща за тротоарите, а за парковете, затова подходът трябва да е бъде експертен, допълни Цветкова. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21