Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трявна - едно различно място

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

Славейковата къща - емблематично място

2
Град Трявна
Снимка: Александра Иванова

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало, с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път.

Слушайте за Трявна през очите на хората, които ще срещнете, ако дойдете тук.

Започваме разходката си от емблематично място - старинната и най-красива улица в града -  Петко Славейков и на нея се намира и Славейковата къща.

Според сведенията на летописеца поп Йовчо, още през 1688 г в селището тук е наличен кмет и в летописа си поп Йовчо разказва за един такъв първенствуващ кмет - поп Маню, който бил човек несправедлив и завистлив и разказва, че той бил позорно линчуван и убит с камъни от населението.

Този град има историческа памет и достойнството и усета за почтеност все още ги има в тревненци- лесно ли е да се управлява такъв град? 

Денчо Минев

Да управляваш Трявна е съдба, мисия, и аз се радвам, че тази моя мечта да съм кмет на Трявна се сбъдна, когато имам успехи във всяко отношение, разказа в "Пътувай с Хоризонт" кметът на Трявна Денчо Минев, градоначалник едва от година, той е първи мандат. 

"Десетки хиляди души посещават града като туристическа дестинация, за миналата година са били над 60 хиляди. По-голям процент са българите. Всеки един българин трябва поне веднъж в живота си да е посетил Трявна, защото това е град с духовна специфика, тук се усеща пулса на Трявна и на България.

Градът има дългогодишна история, само тук може да пиете кафе на пясък и да получите документ за това, да похапнете домашни мекици с домашно сладко, разхождайки се по старинната улица със занаятите, да си купите предмети на изкуството от занаятчийските магазинчета, да вкусите от кулинарните изкушения на ресторантите на Трявна.

Това е град от Стоте национални обекти на България - заради личностите, които тук са живели тук, заради майсторите, творили и заради възможността да разгледате множеството музеи, които представят изкуството на дърворезбата, разказа още кметът. 

По думите му община Трявна подкрепя през цялата година различни културни събития и проекти, национални и международни, с които се представя града и неговата история. 

"Славейковите празници" са "черешката на тортата" в културните инициативи на Трявна.

 В Трявна започват Славейковите празници

Младият кмет на Трявна посочи още за БНР, че в своя мандат има желание да разреши дългогодишния проблем на Трявна с водоснабдяването и чистотата на водата, като заяви, че това е негова мисия. 

Засега се работи в посока инфраструктура и публични сгради, за да се разреши трайно проблемът


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34