Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: БТА

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване.

Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за управление на отпадъците и прие решение до месец да бъде изготвен план за действие по всички проблемни области. Тя призова след изборите този законопроект да бъде с приоритет в пленарна зала
"Работата в общините продължава много интензивно. Това, което ни гарантират последните промени в Закона за местните данъци и такси, е още технологично време, което е необходимо колкото на общините, толкова и на държавата и на нейните институции", обясни тя. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева отбеляза, че аргументите им са срещнали пълно разбиране от всички парламентарно представени партии, както и от финансовото министерство - че е необходимо още време, за да се промени комплекса от свързани норми в различни закони, които да гарантират плавен преход към новия начин на изчисляване и социална поносимост на таксата

"През изминалите 5 месеца на терен общините работиха изключително интензивно, реално, за да направят сметки как би се променила такса битови отпадъци за техните граждани, ако започнат да изчисляват по новия начин", посочи тя.

По думите ѝ работата на терен е показала дефицитите в много свързани системи
Силвия Георгиева уточни, че има няколко задачи, които трябва да вървят паралелно с въвеждането на изчисляването на количество. Първата задача е повсеместното въвеждане на разделното събиране. Втората задача са общите информационни кампании. А третата е за осигуряване на достоверни данни за изчисляване на таксата на база основа ползвател на услугата в имота. 

По думите ѝ всички тези задачи изискват технологично време. Ние ще бъдем активната страна в този процес, декларира председателят на НСОРБ. И посочи къде ще са проблемните места. 

"От всеки зависи какъв ще бъде размерът на таксата, когато започнем да я изчисляваме на количество. Ако събираме разделно в нашите домакинства, ако изхвърляме отпадъците в цветните контейнери, то всички заедно ще намаляваме количествата отпадъци, които отиват на депо. Такса битови отпадъци се дължи само за тези количества, които отиват на депо. Нашият призив винаги е бил към всички граждани и бизнеса - да събираме разделно, да разширяваме нашата готовност, компетентности и желание всеки от нас да събира разделно и така да допринасяме за намаляването на битовите отпадъци в България. Така по естествен път таксата няма да скочи рязко за гражданите, а ще бъде социално поносима за всяко домакинство", каза в заключение тя.

Цялото интервю на Валерия Николова със Силвия Георгиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58