Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: БТА

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване.

Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за управление на отпадъците и прие решение до месец да бъде изготвен план за действие по всички проблемни области. Тя призова след изборите този законопроект да бъде с приоритет в пленарна зала
"Работата в общините продължава много интензивно. Това, което ни гарантират последните промени в Закона за местните данъци и такси, е още технологично време, което е необходимо колкото на общините, толкова и на държавата и на нейните институции", обясни тя. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева отбеляза, че аргументите им са срещнали пълно разбиране от всички парламентарно представени партии, както и от финансовото министерство - че е необходимо още време, за да се промени комплекса от свързани норми в различни закони, които да гарантират плавен преход към новия начин на изчисляване и социална поносимост на таксата

"През изминалите 5 месеца на терен общините работиха изключително интензивно, реално, за да направят сметки как би се променила такса битови отпадъци за техните граждани, ако започнат да изчисляват по новия начин", посочи тя.

По думите ѝ работата на терен е показала дефицитите в много свързани системи
Силвия Георгиева уточни, че има няколко задачи, които трябва да вървят паралелно с въвеждането на изчисляването на количество. Първата задача е повсеместното въвеждане на разделното събиране. Втората задача са общите информационни кампании. А третата е за осигуряване на достоверни данни за изчисляване на таксата на база основа ползвател на услугата в имота. 

По думите ѝ всички тези задачи изискват технологично време. Ние ще бъдем активната страна в този процес, декларира председателят на НСОРБ. И посочи къде ще са проблемните места. 

"От всеки зависи какъв ще бъде размерът на таксата, когато започнем да я изчисляваме на количество. Ако събираме разделно в нашите домакинства, ако изхвърляме отпадъците в цветните контейнери, то всички заедно ще намаляваме количествата отпадъци, които отиват на депо. Такса битови отпадъци се дължи само за тези количества, които отиват на депо. Нашият призив винаги е бил към всички граждани и бизнеса - да събираме разделно, да разширяваме нашата готовност, компетентности и желание всеки от нас да събира разделно и така да допринасяме за намаляването на битовите отпадъци в България. Така по естествен път таксата няма да скочи рязко за гражданите, а ще бъде социално поносима за всяко домакинство", каза в заключение тя.

Цялото интервю на Валерия Николова със Силвия Георгиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04