Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

5
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка
Снимка: Мариана Асенова

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно.

Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца. 

Поканени сме на Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка. Селото е сгушено до река, на което и дължи името си. Жителите му са малко, но пък са много гостоприемни.


Селото пази атмосферата на повечето малки села у нас. Нито е туристически обект, нито бизнес център. Съвсем обикновено село. Необикновеното е, че селото умее да празнува. 

Природата там е щедра, зимата студена, а лятото прохладно. Земята ражда и дарява изобилие, каквото градският човек не е вкусвал от години. Хората на село пазят връзката си със земята и тя щедро им се отплаща. 

Няма аз да изреждам какви продукти ще бъдат показвани на празника в събота, 5 октомври, това ще ни разкаже нощният ни гост Мариана Асенова. Мариана е обучител – връзки с природата и ментор на родители на будни деца.


Посветила се е на каузата да прави връзка на децата от града с природата на село и то именно в Бела речка. Странно и непонятно е за нас възрастните, как децата днес нямат ясна представа от къде идва храната на масата, как раждат дърветата и земята. 

Те не са виждали това, не са помагали на баба и дядо, стоят пред компютрите и са потопени в он-лайн среда. Защо е важно това, което прави Мариана и за идеята на Празника в Горна Бела речка да ви накара да преживеете усещането, какво е да си безгрижен човек.

"Това е празник на даровете, които получаваме от родните си места, а с годините прибавихме и сетивата към това празнуване мв този богат преходен сезон между есента и зимата, сподели Мариана Асенова.

Връзката с природата е в основата на този празник, който да ни покаже, че цяла България е пълна с такива чудесни места, където човек може да намери себе си. А самото село Горна Бела речка е част от на Природен парк - "Врачански Балкан", допълни Асенова.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30