Регионалният исторически музей в Пазарджик влезе в 21-ви век, обяви при откриването на обновената зала "Археология" Борис Хаджийски, директор на музея и председател на Сдружението на музеите в България. Външното финансиране - над 800 000 лева, е осигурено по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство след изготвен успешен проект.
За първи път музеят влага и собствени средства - революция в музейното дело, като това става възможно, след като Сдружението на музеите, след двегодишна битка успя да увеличи многократно не само държавните средства за музеите, но и за читалищата в страната.
Сред стотиците находки, които се показват за първи път в обновената зала "Археология", е най-старото обработено злато в света - на 7 хиляди години.
Изложените керамични съдове са с невероятни форми и запазена цветна украса. Някои от тях приличат на изящни чаши за кафе, с остро дъно. Предполага се, че идеята е била да се поставят върху пясъка, вероятно на брега на река Тополница, където е било разположено праисторическото селище. За да побере повече артефакти, новата зала е на две нива.
Стотиците антични монети, които за първи път се показват, разкриват владенията и част от начина на живот на тогавашните обитатели. На специална стена са показани каменните плочи с божества, тракийският конник, трите нимфи. Уникалното на тази зала е, че посетителят сам може да избере къде да фокусира вниманието си, според собствения си интерес.
Изготвено е приложение за добавена реалност – така посетителите могат да влязат и да разгледат например една праисторическа къща или Равногорско съкровище върху кон, разказва авторът на проекта Гергана Михайлова.
"Оброчната плоча с трите нимфи, сканирайки я с телефона, посетителят може да види как оживяват трите нимфи. В една от витрините има бронзова украса на колесница. Посетителите чрез приложението за добавена реалност могат да си поставят на пода една колесница, която да завъртят, за разгледат къде и как са били поставяни апликациите."
"Имаме съчетание между витрини с предмети, информационни табла, които са изключително красиви и качествено направени, както и интерактивна техника, за всекиго по нещо", изтъква музейният директор Борис Хаджийски.
На електронна стена са изложени експонати, които се намират във фондохранилището. На петметров екран в полукръг - формат амфитеатър, ще бъдат показвани филми.
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..