Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Йорданова: Фрапантните случаи с наркотици започват от 10-годишна възраст

Когато родителят не разбира потребностите и нуждите на едно дете, то може много лесно да се обърне към употребата, предупреди тя

| Интервю
Снимка: pixabay.com

Днес Фондация "За един чист живот" съвместно с Министерството на образованието стартират национална кампания "Родителите - липсващото звено в работата с тинейджъри, когато експериментират с наркотици".

Децата имат нужда от своите родители тогава, когато влизат в рисково поведение, свързано с употребата на наркотични вещества, подчерта пред БНР Светлана Йорданова - управител на Фондация "За един чист живот". 

По думите ѝ по-голямата част от причините, заради които децата започват да употребяват или да експериментират, е липсата на добра комуникация

"Това е фокусът на нашата работа и поредица от срещи, които започват днес в Плевен, а след това ще продължат в София, Русе и Бургас. Това ще е нашият акцент - начините, по които структурирано да можем да привлечем семейството в работа с деца, които вече имат рисково поведение". 

Трябва да се обърне вниманието на семейството - че нещо се случва, категорична бе Йорданова и добави, че това трябва да стане по един добронамерен начин, за да не се предизвика съпротива, а желание на родителите да станат част от процеса

По думите ѝ качествената терапия задължително върви заедно със семейната терапия при проблеми с употреба или вече развито заболяване. Децата не винаги споделят истината относно своето експериментиране или употребата, за да не притесняват семействата си или да не предизвикат гняв, посочи тя и напомни какво искат децата: 

"Децата искат да се чувстват обичани, да се чувстват нужни и разбрани".

По думите ѝ сегашната синтетична дрога, която се разпространява масово, пристрастява за първите няколко пъти. Децата описват симптоми, които са характерни за човек, който употребява години наред, подчерта Светлана Йорданова. 

Според нея освен трафикантите е тревожно, че децата масово се включват в продажбата и разпространението на наркотиците - те създават вътре мрежите. Не винаги това са деца с лошо поведение или лоши оценки в училище, изтъкна тя. И обясни:

"Много често биват зарибявани деца да станат част от разпространението, които са лидери и авторитети в един клас, деца с добри оценки и от добри семейства. Но получавайки такава свобода, която те получават разпространявайки дрогата и изкарвайки някакви пари, те се чувстват по-големи, по-възрастни. Когато родителите последни разбират за проблемите, с които живее тяхното дете, нещата стават брутални". 

Средно 12-13 години е възрастта за първата употреба на наркотици. По думите ѝ обаче фрапантните случаи започват от 10-годишна възраст. Тя разказа за симптомите, за които родителите трябва да внимават. 

"Фактът, че детето не желае да контактува, не споделя в семейството, няма добра комуникация с родителите, започва да прави всичко на инат, е възможно да се дължи на неговата промяна в характера, защото той израства и започва да става възрастен човек. Но проблемите в семейството могат да започнат оттук. При недобра комуникация и когато родителите не знаят как да реагират в подобни състояния, те могат без да искат да го подтикнат към тази употреба. Детето в стремежа си да покаже колко голяма нужда има от тях, може да бъде грубо, брутално, може да ги отблъсква. Това е начинът на едно дете да покаже, че има нужда от своите родители. Когато родителят не разбира потребностите и нуждите на едно дете, то може много лесно да се обърне към употребата, защото там ще намери това, което му липсва - чувство на обич, на щастие, защото ще получи този допамин, който му липсва от прегръдката на майката. Получавайки го веднъж, той започва много бързо да се пристрастява към това усещане. Мозъкът се пристрастява към това чувство". 

Контролът не решава проблема, а кара децата да стават още по-изобретателни, да действат манипулативно, да лъжат и да се крият, предупреди Светлана Йорданова. По думите ѝ ролята на родителите е да дадат баланса между добро и лошо. Функциите на родителите са да бъдат до децата си, когато имат нужда, категорична бе тя.   

Цялото интервю на Диана Дончева със Светлана Йорданова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

" Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ".  Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..

публикувано на 15.11.24 в 14:17
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50

Мирослав Цеков: Комисията за прякото участие на гражданите трябва да е приоритетна

Комисията за прякото участие на гражданите трябва да бъде една от приоритетните комисии в Народното събрание. Това мнение изказа пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". "Обединението от граждански организации, което застава зад отвореното писмо, вярваме, че неизменна част от функционирането на една демократична държава е..

публикувано на 13.11.24 в 10:51

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство . Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в..

публикувано на 12.11.24 в 10:46
Симеон Сакскобургготски в Националния исторически музей (НИМ), който отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“. 3 октомври 2024 г.

Симеон Сакскобургготски – специален гост на видеоподкаста на БНР "Говори…"

Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме преговори с неговия адютант Явор Кирилов. Когато му разказахме каква е идеята на подкаста, той я..

публикувано на 12.11.24 в 10:01