"Пътувай с Хоризонт" е посветено на поклонническия туризъм.
Българският Североизток е символ на най-голямото чудо в нашите земи - християнството.
За духовните центрове разказва отец Стилиян Табаков - предстоятел на храма "Св. апостол Андрей Първозвани" в София, архиерейски наместник на Трънската духовна околия, директор на поклонническо- просветния център "Св. Йоан Рилски" към Софийската митрополия.
Град Варна е осветен от проповедта на апостол Андрей Първозвани - за неговата апостолска мисия и защо се знае малко за нея, разказва отец Стилиян.
Той описва и защо духът на това, което ние днес почитаме като духовност, култура, просвета и писменост - е родено в епохата на Златния век. Разказва как княз Борис и Цар Симеон посрещат учениците на Кирил и Методий в Плиска, където е създадена кирилицата и как посрещаме поклонниците днес по тази свята българска християнска земя.
Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО.
Ивановските скални църкви са разположени край с. Иваново, на 18 км от град Русе.
За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разнообразие от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом.
Църквите при Иваново са част от стотиците средновековни скални църкви, манастири, скитове и отделни отшелнически килии, които през периода Х-XIV век превръщат долината на реката и нейните притоци в българско духовно средище.
В скалите на долината на Ломовете - река Русенски Лом и нейните притоци Черни, Мали, Бели и Баниски Лом, преди столетия монаси исихасти са водили отшелнически живот, отдаден на Бога. Ние ще ви заведем в единствения действащ скален манастир в страната - Басарбовския.
Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски" е скален манастир у нас. Обителта е единственият действащ скален манастир в България, като храмът е отворен за посетители всекидневно.
Манастирът се намира в долината на река Русенски Лом, край село Басарбово, община Русе, на 10 километра от Русе. През 1978 г. е обявен за археологически паметник на културата. За него и за чудесата на Свети Димитър разказва отец Алеко.
Само на десетина километра по течението на Русенски Лом към Дунава пък се намира единственият в страната ни действащ скален манастир и това е Басарбовският манастир. Не Бесарабовски или Басерабовски или всякакви други интрепретации, а точно Басарбовски, по името на владетеля на тези земи Иванко Басараб, тъст на цар Иван Александър.
Тогава, през тринайсти век, монасите започнали изграждането на скалните манастири и килии, но трябвало да минат още 400 години, за да се роди едиственият знаен светец от Русенския регион - Св. Димитрий Басарбовски, чиято памет честваме на 27 октомври. За живота и делото му свидетелства преподобният Паисий Хилендарски в неговата "История Славяноболгарская". Сега стопанин на манастира е отец Алеко, а рамо до рамо с него е дякон Димитър. Игуменът посреща всички гости и сладкодумно въвежда в манастирската история.
По темата слушайте в звуковите файлове.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..