Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

| Репортаж
Снимка: БТА

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала. Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата гледаха само журналистите и актьори от най-старата ни трупа.

В основата на "Оръжията и човекът" е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война. Според критиците на текста на Бърнард Шоу българските войници са представени като страхливи и недостойни, а сънародниците ни - като хора, които се къпят веднъж в живота си, не четат и са елементарни.

Срещу пиесата на Шоу имаше недоволство още преди началото на репетициите, още когато се разбра, че Джон Малкович ще режисира постановката, но критиката беше на ниво декларации и отворени писма до медиите. С наближаването на премиерата нарасна и напрежението, за да се стигне накрая до физически сблъсъци и публика, която не можа да влезе в салона на театъра. Часове преди премиерата служебният министър Найден Тодоров защити постановката:

"Тази пиеса е поставена през 1995 г. във Враца и е играна и в София. 1996 г. същата тази пиеса печели награда за режисура на национален фестивал на малките театри. И отново – през 2010 г. е поставена в Русе. Защо досега не е била проблем, а сега стана проблем?"

Според Тодоров, ако се направи съпоставка с текстовете от "Криворазбраната цивилизация" и "Бай Ганьо", би се стигнало до това "да забраним Добри Войников и Алеко Константинов".

В присъствието на много полиция пред сградата и вътре в нея, 2 часа преди премиерата започна мирен протест, който по нищо не предвещаваше какво ще се случи. Пред Народния театър се събраха представители на патриотични организации, възмутени от пиесата и датата, избрана за премиера.

Протестиращи определиха постановката като "срамна", "антибългарска" и "позор за България":

"Текста сме го чели. Наистина осмива българския народ. "Криворазбраната цивилизация" по много фин начин показва недъзи на тогавашното общество, но не осмива като цяло обществото. Бай Ганьо е национален герой."

"Протестирам, защото съм млад човек. Хора на моята възраст преди 139 години на тази дата, 7 ноември 1885 г. са загинали, за да мога аз да съм тук и да протестирам в името на това тяхната памет да бъде адекватно почетена, а не тези пасквили да се разнасят из Народния театър и той да бъде позорен по този начин. Чел съм постановката в оригинал. Много добре знам какъв е подтекстът."

Когато публиката започна да се събира пред театъра, няколко десетки души блокираха входа. Хората с билети започнаха да недоволстват:

"Българите трябва да се научат да виждат грешките в себе си, да могат да приемат критика. Нима "Бай Ганьо" е нещо различно?"

С патриотични песни и обидни квалификации като "еничари" и "боклуци" напрежението се повиши. Директорът на Народния театър Васил Василев излезе пред протестиращите. Тълпата му отвърна с обиди и с няколко удара. С разкъсана риза той бързо беше прибран от охраната обратно в сградата.

Васил Василев

"Излязох с лицето си, за да попитам какъв е проблемът и те ме щурмуваха. Този протест според Столичната община е протест за културно наследство. Това не е протест срещу сваляне на пиесата на Джон Малкович и този протест е незаконен. Постановка ще има за журналисти", заяви развълнуван Васил Василев, който нарече случващото се срамно.

Няколко политици, сред които Ангел Джамбазки от ВМРО, въоръжени предварително с билети, застанаха на входа на театъра и там влязоха в пореден словесен сблъсък с директора Васил Василев. Според Джамбазки постановката е подигравка.

Докато вървеше спорът, а началото на представлението се бавеше, отвън тълпата се нахвърли върху аниматора Теодор Ушев, дошъл да гледа представлението. Върху главата му бяха хвърлени чували, пълни с есенни листа и енергийни напитки. Докато Теодор Ушев се опитваше да си тръгне, протестиращите го подгониха по улиците около театъра.

"Полицията в една правова държава е длъжна да осигури достъп на всеки гражданин до представлението. Това не може да се случва в нормална европейска държава. Може да съм на тяхното мнение, може да не харесам представлението, искам да видя какво има. И някакви лумпени ме спират и ме бият, и ме удрят. Това ли е демокрацията, правото на глас? За мен това е фашизирана държава", коментира Ушев пред БНР, като сравни ситуацията с Кристалната нощ.

В крайна сметка "Оръжията и човекът" започна с час закъснение. Представлението се игра пред полупразна зала, макар всички места да бяха разпродадени. Публиката беше само от журналисти и актьори от Народния театър, сред които Владимир Пенев, Юлиан Вергов и Дарин Ангелов, както и режисьорът Явор Гърдев. Сред поканените да гледат спектакъла беше и Николай Поляков, поставял текста на Шоу преди години.

"Не допусках, че чак такова падение може да има", сподели той.

Джон Малкович

След края на спектакъла публиката имаше половинчасова среща с част от екипа и с Джон Малкович. Той коментира, че никога не си е мислел, че някой може да се обиди от пиесата.

Тази вечер е втората премиерна дата на "Оръжията и човекът" в Народния театър, а утре заглавието отново е в афиша. Протестиращите се заканиха, че недоволството им ще продължи. Предстои да видим дали отново ще се стигне до сблъсъци.

Снимки: БТА

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22