Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

Снимка: Pixabay/nattanan23

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия.

Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е определяно като „климатична финансова конференция“. По програма тя би трябвало да бъде от 11 до 22 ноември, но отсега се очаква преговорите да продължат и след това.

Развиващите се държави ще искат уверения, че през следващото десетилетие ще им бъдат осигурени трилиони, за да им помогнат да намалят емисиите на парникови газове, както и да се справят с все по-разрушителни природни явления вследствие на повишаването на температурите.


„Светът е изправен пред все повече екстремни метеорологични явления, повишаващо се морско равнище и непредвидими сезони. Общностите трябва да бъдат подготвени и устойчиви. От решаващо значение са климатичните финанси, които всъщност са голямата възможност да бъдат превърнати решенията в действия, особено за най-уязвимите държави, които се нуждаят от ресурси,“ обясни Саймън Стийл, изпълнителен секретар на ООН за климатичните промени.

Представители на Световната здравна организация също ще присъстват и ще настояват финансиране да бъда отделено за смекчаване на климатичните последствия за здравето на човечеството.

„Безспорно започва с това, че трябва да спрем да финансираме нещото, което ни убива днес. И да намерим справедлив и честен преход отвъд изкопаемите горива, така че да можем да защитим нашето благосъстояние, биоразнообразие, здравето на планетата и нейното население“, подчерта доктор Ванеса Кери, специален пратеник на генералния секретар на СЗО за климатичните промени и здравето.


Фокус на конференцията е да установи нова цел за климатично финансиране, която да замени ангажимента от 100 милиарда долара, определен през 2009 г. Прогнозите са, че новата годишна цел ще бъде между 500 милиарда и 1 трилион долара, което е по-малко от 1 процент от световния брутен вътрешен продукт.

Очакват се дискусии и за разширяване на списъка със страните, които плащат за това, или т.нар. държави с високи доходи, определени преди 30 години. Това са например Великобритания, САЩ, Япония и Германия, но междувременно Китай, Индия и Южна Корея също увеличиха своята икономическа мощ, както и своите въглеродни емисии.

Автор на останалите снимки в публикацията: Pixabay/Kevin Snyman.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно..

публикувано на 10.11.24 в 00:22

Пламен Пеев: Темата за климатичните политики отсъстваше в програмите на партиите

Темата за климатичните политики отсъстваше в програмите на партиите. Това отбеляза пред БНР Пламен Пеев, съавтор на книгата "Нашите климатични права". Глобалното затопляне и сушата могат да превърнат кафето в луксозна стока Изданието..

публикувано на 01.11.24 в 12:31
Институт по аграрна икономика

Конференция обсъжда устойчивото земеделие в контекста на климатичните промени

Институтът по аграрна икономика организира на 29 и 30 октомври международна научна конференция на тема „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“. Акценти във форума в софийския Хотел Експо ще са пазарната..

публикувано на 29.10.24 в 07:15

WWF България организира Младежка асамблея за климата у нас

Започна първата по рода си Младежка асамблея за климата у нас, организирана от WWF България в партньорство с Община Перник и местния Младежки център. В продължение на 4 дни през октомври и ноември, младите жители на района ще имат..

публикувано на 25.10.24 в 16:35
Щети от наводнение в Судан, 28 август 2024 г.

Учени: Климатични промени са влошили ситуацията с наводненията в Африка

Климатични промени вследствие на човешка дейност са влошили ситуацията с наводнения, причинили смъртта на стотици и разселили милиони в Камерун, Чад, Нигер, Нигерия и Судан тази година. Това са изводите от публикувано днес проучване, предаде АФП...

публикувано на 23.10.24 в 10:09

Климатични бедствия и хранителна сигурност: Идва ли краят на изобилието?

От последните 10-15 години насам, живеем във време, в което повечето хора по света страдат не от недостиг на храна, а от прекаляване с нея. Свикнахме на изобилие и разнообразие в хранителните продукти, каквото предишните поколения не са познавали. Но..

публикувано на 08.10.24 в 11:04
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът..

публикувано на 29.12.24 в 05:22