Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни, в интервю пред БНР.
В предаването "Хоризонт до обед" тя коментира достъпността на онкоболните пациенти до модерно и адекватно изследване, което позволява да бъде избрана най-ефективната терапия за лечение.
Към момента биомаркерите се поемат от фармацевтични компании, "но проблемът е, че компанията ще заплаща маркера, съответстващ на лечението с техен медикамент. Но няма да се покрие целият панел с генетични изследвания, за да се направи най-добрия избор за неговата прицелна и модерна терапия", обясни Евгения Атанасова.
И допълни, че при липсата на регулация не можем да говорим за пълен достъп:
"Прав е проф. Алексей Савов и трябва да има регулация, за да има ясни правила и медицинският онколог да има свобода при прилагането на терапията на пациента. Всичко е на принципа на късмета и не се покриват всички нужди на пациента. Докато не стане регулативен процесът и покрит от Касата, не можем да говорим за достъпност".
Към момента е трудно да се прогнозира какво ще е заложено в бюджета на НЗОК, освен 1 млрд. лв. повече като разходи, но въпросът е как ще бъдат разпределени. За онколозите биомаркерите са ориентир да изберат подходящата терапия – прицелна терапия, която се насочва към тумора.
Проф. Алексей Савов, началник на Централната генетична лаборатория, припомни, че от 15 години у нас се регистрират модерни терапии и компаниите вносители организират и определени лаборатории.
След диагностициране на пациента и при биологична проба той трябва да се насочи към генетична лаборатория, за да се направи молекулно профилиране за определяне на медикаментите в терапията. Засега става въпрос за заплащане от Касата на маркери за колоректален тумор, рак на гърдата и рак на белите дробове, а до момента повечето от изследванията за генетично профилиране на тумора се поемат от фармацевтичните компании.
"Няма точно данни колко от онкопациентите правят такива изследвания заради липсата на регулация и не може да бъдат проследени. Няма регистър и аз не мога да отговоря колко от пациентите стигат до подобно тестване и до иновативните терапии", коментира проф. Савов.
Според него е важно да има правила и правилно да се остойности изследването. Проф. Савов посочи, че един биомаркер струва около 400 лв., но изследването зависи от технологията и необходимия брой маркери, а той се определя от съществуващи медикаменти.
И добави, че засега не е ясно на какви изисквания да отговарят и какъв статут да имат лабораториите, в които се правят анализите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..
Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..
Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..
Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..
След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..
Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата. Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..
Още световно напрежение, след като войната на Русия срещу Украйна навлезе в поредния си нов етап на интензивни атаки с нови и нови оръжия. Усложнение, съвпадащо с края на управлението на Джо Байдън, който тази седмица навърши 82 и стана най-възрастният действащ американски президент. Байдън изрази недоволство от заповедта за арест на израелския..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..