Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Както имах много приятели, изведнъж останаха двама-трима. Чувството е направо смазващо!"

Мечта в инвалидна количка

След инцидент, който го парализира, млад мъж от балчишко село не спира да мечтае да пътува

| Репортаж
Димитър Събев (л)
Снимка: Център Здраве - Банско

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище.

Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка. Най-далечното разстояние за него сега е от морето до планината. Но и на нея се радва от прозореца на дневния център за деца и младежи с увреждания в Банско. Мечтата му да пътешества сега е възможна само чрез интернет.

В дневният център за деца и младежи с увреждания в Банско "Здраве" всички са като едно семейство, а порасналите деца приемат това място като своето училище. Тук прекарва зимите си Димитър Стоев. Млад човек, различен от другите, защото умът и тялото му са в постоянна битка. Той обаче се чувства добре, не се оплаква:

"Сестрите ми са омъжени в този район. Една от сестрите ми спомена, че тук има дневен център, зимата може да сме тук. С децата в центъра няма скука. Разнообразие голямо, всеки ден нещо различно, все се смеем, пеем, танцуват, играят."

Децата и младежите от центъра с помощта на екипа подготвиха подаръци за болни и самотно живеещи хора в Банско

Вече 10 години Димитър е прикован към инвалидната си количка. "Малко тъжно звучи", признава той.

От малък Митко иска да пътува по света. Другата му страст са автомобилите.

"Съжалявам, че преди да стане този инцидент никъде не съм ходил, дори в България не съм обикалял. Все бях вглъбен в работа. Последните години работих като автомонтьор – страст."

В един момент решава, че ще стане студент и изборът му отново е свързан с туризма. Тогава се случва инцидентът.

"Записах висше – мениджмънт в хотелиерството и ресторантьорството и на един стаж във Франция, в обедната почивка с колегите отиваме на море и при скок в морето си удрям главата долу, в дъното, и ми се счупват шийни прешлени. Оттам следва пълна парализа. Една година във Франция лекуване, рехабилитация. След това се прибрах в България. В България нямаше места за хора като мен. 6-7 години си бях вкъщи – работих каквото може по движения с крака, ръце. Имахме благотворителни кампании, търсех места за лечение. 2021-ва година в Сърбия направих трансплантация на стволови клетки; с няколко месеца рехабилитация там много напреднах, но средствата свършиха."

Нищо не е по-жестоко от смазващото усещане, че си сам между четири стени, а животът в инвалидна количка е отдалечил приятелите от теб, споделя Димитър Стоев:

"Дълго време не излизах. Чувството да си сам – семейството е покрай теб, но както имах много приятели, изведнъж останаха двама-трима. Чувството е направо смазващо! Дълго време стоя на прозореца, гледам и си мисля – светът как минава, продължава, а аз стоя на едно място."

Пътешественикът Митко дори виртуално си е набелязал спирките за поредното пътуване.

"Винаги съм си мечтал за Филипините, Тайланд – природата, културата. Този район там ми е най на сърце."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05