На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди, заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен противопожарен контрол".
"Традиционно по това време на годината броят на пожарите е доста голям. От началото на годината имаме 90 произшествия в битовия сектор. Всяка година по това време броят на пожарите е около тази цифра – около 80-90".
По думите му повече пожари се случват в големите градове, като най-много са в София.
В предаването "12+3" той подчерта, че най-честата причина за битовите пожари е неправилното използване на отоплителни уреди или късо съединение на електрически инсталации. В този смисъл главен инспектор Василев изтъкна, че е много важно инсталацията да бъде изправна.
"В голяма част от по-старите къщи има инсталации на доста години и които не са оразмерени за големи натоварвания. При тях, когато се използват високо мощни отоплителни уреди, инсталацията може да не издържи и възникват доста инциденти в следствие на неправилно използване на такива уреди".
Във връзка с използването на газови уреди Йото Василев отбеляза, че е много важно къде се зареждат бутилките с газ. По думите му това трябва да става само в лицензирани пунктове. Абсолютно забранено е това да се прави на местата, където се зареждат автомобилни газови уредби, а причината е опасността от препълване на бутилките.
"Максималното количество газ, което трябва да бъде заредено, е до 80% от вместимостта на газовата бутилка. Ако тя бъде препълнена, това създава непосредствена опасност в последствие при повишаване на температурата бутилката да бъде разкъсана".
Другото важно нещо е да има поне 1 метър разстояние между газовия уред и горивни материали, посочи още той и добави, че трябва внимателно да се следи и за изправността на тези уреди.
Препоръчва се в помещенията с газови уреди да има вентилация, разположена в долната част на помещенията. Забранено е използването на газ в помещения, които са под нивото на околния терен, с изключение на определени случаи, изброи още главен инспектор Василев.
По думите му независимо от отоплителния уред, е много важно да има определено разстояние от горивни материали, разположени в близост. Той уточни, че изискването за 1 метър минимално разстояние до съседни горивни материали важи и за твърдото гориво, и за електрическите уреди.
Йото Василев предупреди още, че уредите не трябва да се покриват с дрехи, кърпи или други неща, защото така може да възникне инцидент. Той наблегна и на почистването на комините на сградите, когато отоплението е на твърдо гориво:
"Често се запалват саждите в комините на сградите, когато те не са почистени".
Времето за евакуация от помещението при възникнал пожар е 2 минути, каза Василев. Той обясни, че при евакуация трябва да се използва само стълбището и в никакъв случай асансьор. Ако човек не може да се евакуира, е добре вратата да се уплътни с дрехи и мокри кърпи, както и да се пусне студена вода, добави той.
Цялото интервю на Стефан Кунчев с Йото Василев в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..