Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Елин Пелин е сред 8- те най-развиващи се икономически общини по БВП

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Предстои да се обсъди предложението за трето дете да се получават 10 000 лв.

Инж. Богомил Бранков
Снимка: Личен архив

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин. Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи.

Преди близо три години – в цялата страна само 5 от 265-те общини в България имат положителен прираст на населението за последните 10 години (2011 - 2021), и Община Елин Пелин е една от тях. Другата община с положителен прираст в Софийска област е Община Божурище. Този факт е доказателство за динамичното развитие на региона и привлекателността му като място за живеене и инвестиции.

Любопитен факт е, че това е единственото населено място в България, което носи дословно името на известен български писател – Елин Пелин. Историята на самото селище датира от преди повече от 550 години, когато първоначално е било известно като Новоселци, а още по-рано – като Балван или Балгаран. През вековете мястото е преживяло редица промени, като окончателното му име – Елин Пелин – е прието през 1950 г., след кончината на писателя. От 1960 г. селището официално получава статут на град.

През територията на общината преминава древният Траянов друм от II век, а в близост до село Лесново се намират останките на голяма римска пътна станция – Бурагара. Тук историята буквално е втъкана в земята – селища, крепостни стени и славянски поселения свидетелстват за богатото минало на този край. Днес Елин Пелин гордо носи титлата "столицата на Шоплука" и е дом на ежегодния Шопски празник – фестивал, който прославя фолклора, традициите и радостта от живота.

Инж. Богомил Бранков

"Това, че ние сме в челните 5 общини в България, които отчитат положителен прираст на населението се дължи на няколко неща - в нашата община за първо дете всяко семейство получава по 1000 лв., за второ дете - по 2000 лв., за трето дете - 5000 лв, като предстои по предложение на кмета на общината тези суми да се повишат, като за трето дете да се получават 10 000 лв, каза за БНР инж. Богомил Бранков, председател на Общинския съвет на Елин Пелин. 

Друга положителна мярка, която привлича младите хора да остават тук, е улесненият достъп до детски градини и до училища. На територията на общината се намира най-голямото средно училище "Васил Левски" с 1000 ученика, имаме и училища до 4 клас, ние сме и в 8 те най-развиващи се икономически общини по БВП, което говори за добрият мениджърски подход, който имаме като община. 

Малките общини трябва да бъдат подпомагани чрез държавни политики. Затова и някои общини трудно се справят. 

Много е важно да привличаме млади хора, които да се чувстват добре, като ролята на кметската управа е много важна, допълни инж. Бранков.


По думите на инж. Бранков най-големите предизвикателства пред община Елин Пелин в инфраструктурно отношение са водопровода и уличната инфраструктура, като кметовете са принудени да търсят финансиране на парче от Държавен фонд "Земеделие" или откъдето има възможност, подменили сме около 60 км. водопровод в цялата община, което може да ви звучи много, но то е изключително недостатъчно. Това е един наш приоритет, добави инж. Бранков.

"Сега довършваме един 12 км. път с държавно финансиране между Елин Пелин и язовир "Огняново", с което се надяваме да възродим тази част от нашата община. Също се опитваме да наблягаме на това да се стимулира строежът на къщи, на кооперации. 

Тези четири години комуникацията на кметовете с държавата беше силно затруднена, затова на тези всички 265 кмета трябва да им се даде по един медал затова, че бяха единствената стабилна власт в държавата, надявам се оттук насетне да имаме по-добро финансиране.  

"Местните власти се оказаха най-стабилната власт, най-близко до хората, до техните проблеми. Три години сме в безвремие, как сега да се решат проблемите, когато все още нямаме бюджет 2025 година, коментира темата за "Нощен Хоризонт" и инж. Делян Дамяновски, изпълнителен директор на Националната асоциация на председателите на общинските съвети в Република България (НАПОС). 

По думите на инж. Богомил Бранков, председател на Общинския съвет на Елин Пелин общината е с нулева безработица, всеки ден на територията на общината влизат между 5 и 7 000 души, които работят в общината. Така че привличаме и фирми, и инвеститори, като последните години помагаме на тези инвеститори, които са готови да инвестират в малки комплекси или жилищно строителство. 

Нашето мото е политиките към младите хора - "Общината на децата" е нашият фокус и девиз, разказа още инж. Бранков за БНР.

Богомил Бранков – Председател на Общински съвет – Елин Пелин и член на УС на НАПОС РБ (мандат 2023-2027) Роден и израснал в град Елин Пелин, Богомил Бранков познава изключително добре проблемите и нуждите на своята община. Към настоящия момент е председател на Общинския съвет – Елин Пелин и вече трети мандат е част от местната власт. В тази роля той е доказал своята способност да води открити заседания и да за благото на общината и нейните жители. Инженер по образование, той притежава аналитичен ум и способността да намира ефективни решения на сложни проблеми. Богомил Бранков е женен и има едно дете – Калоян. Неговата семейна обвързаност и корени в общността го мотивират допълнително да работи за по-доброто бъдеще на всички жители на региона. Основните цели, за които работи в НАПОС са сътрудничество и посредничество между общинските съвети при разработването на обща стратегия и реализиране на програми за укрепване на местното самоуправление и гражданското общество, както и за устойчиво развитие на органите за местно самоуправление; повишаване на знанията и уменията на председателите на общински съвети и на общинските съветници с оглед по-силно и насочено към гражданите местно самоуправление; изучаване и разпространение на българския и чуждестранния опит в областта на местното самоуправление; разширяване и обогатяване на общественото разбиране за ролята и важността на местното самоуправление, както и участието на гражданите в него.


Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с инж. Богомил Бранков в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15