Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

| Репортаж
проф. Величко Минеков
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков, един от най-популярните български скулптори. 

Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет.

Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред местните като "Часовникът". Тук влюбените правят първите си срещи, а туристите се снимат. "Часовникът" присъства на всички картички от миналото, които представят града. Точно от това място започва алеята "Проф. Величко Минеков" и завършва пред скулптурата "Лъвът" пред Държавния архив. 

В това пространство се намира най-голямата в страната колекция от скулптури на проф. Минеков на открито, в градска среда – общо 21 творби. Сред тях са "Орфей", "Спартак", "Марица", "Ивайло", "Родина".  Две от творбите на открито са дарени на община Пазарджик, а 19 - на Дружеството на художниците.

Приживе проф. Величко Минеков се радваше на дълбока и взаимна любов с Пазарджик, каза по време на сесията на Общинския съвет синът му - проф. Велислав Минеков, също скулптор, бивш министър на културата.

"Където и да е бил, този Пазарджик - полята, Родопите, равнините, винаги му беше в сърцето. Огромна част от творчеството му е свързана с това, което е видял тук."

Снимка: Никола Колев

Величко Минеков има 34 монумента в цялата страна. Числото е впечатляващо, отбеляза проф. Велислав Минеков.

"Няма автор с подобно монументално творчество."

Творческото начало на проф. Величко Минеков започва като малка житейска история - доказателство, че талантът не може да остане скрит.

"Той се насочва към материя, към която другите ученици нямат интерес. Един ден си купува глина от грънчарите на пазара и прави малка фигурка – на просещото дете", разказва синът на скулптора.

Още като ученик Величко Минеков стига до ателието на Андрей Николов, който му казва – като завършиш училището, вземи си куфара и ела.

"Просещото дете", тази първа творба на Величко Минеков вече е притежание на община Пазарджик. Тя бе дарена от проф. Велислав Минеков, който планира да направи голяма изложба за 100-годишнината от рождението на скулптора след 3 години.

Проф. Величко Минеков, който ни напусна преди 3 години, е почетен гражданин на Пазарджик още от далечната 1979-а година. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27