Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет.
Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред местните като "Часовникът". Тук влюбените правят първите си срещи, а туристите се снимат. "Часовникът" присъства на всички картички от миналото, които представят града. Точно от това място започва алеята "Проф. Величко Минеков" и завършва пред скулптурата "Лъвът" пред Държавния архив.
В това пространство се намира най-голямата в страната колекция от скулптури на проф. Минеков на открито, в градска среда – общо 21 творби. Сред тях са "Орфей", "Спартак", "Марица", "Ивайло", "Родина". Две от творбите на открито са дарени на община Пазарджик, а 19 - на Дружеството на художниците.
Приживе проф. Величко Минеков се радваше на дълбока и взаимна любов с Пазарджик, каза по време на сесията на Общинския съвет синът му - проф. Велислав Минеков, също скулптор, бивш министър на културата.
"Където и да е бил, този Пазарджик - полята, Родопите, равнините, винаги му беше в сърцето. Огромна част от творчеството му е свързана с това, което е видял тук."
Величко Минеков има 34 монумента в цялата страна. Числото е впечатляващо, отбеляза проф. Велислав Минеков.
"Няма автор с подобно монументално творчество."
Творческото начало на проф. Величко Минеков започва като малка житейска история - доказателство, че талантът не може да остане скрит.
"Той се насочва към материя, към която другите ученици нямат интерес. Един ден си купува глина от грънчарите на пазара и прави малка фигурка – на просещото дете", разказва синът на скулптора.
Още като ученик Величко Минеков стига до ателието на Андрей Николов, който му казва – като завършиш училището, вземи си куфара и ела.
"Просещото дете", тази първа творба на Величко Минеков вече е притежание на община Пазарджик. Тя бе дарена от проф. Велислав Минеков, който планира да направи голяма изложба за 100-годишнината от рождението на скулптора след 3 години.
Проф. Величко Минеков, който ни напусна преди 3 години, е почетен гражданин на Пазарджик още от далечната 1979-а година.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...