Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рентата от църковните земи не достига до селото, а свещеникът е прибрал ключа от храма

В село Черковна църквата разделя, вместо да обединява. Защо?

Местни жители сигнализираха Светия синод за конфликта им с духовници, изпратени от митрополията

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Църква, която вместо да обединява, противопоставя миряни и духовници - това се случва в силистренското село Черковна, където ябълка на раздора се оказват ключът за портите на храма и рентата от църковните земи.

Преди пет години надеждата в Черковна се събужда, когато една църква се въздига от руините и е осветена. Храмът "Свети Архангел Михаил" връща вярата и духа на хората. На това място църква е имало до 70-те години на миналия век, когато е била разрушена. В началото на миналия век – 1903 година – Божията обител е била изградена от пръти и кал. В периода до 1940 г., когато Южна Добруджа е възвърната към отечеството, храмът е бил обслужван на румънски език.

През 2008 година Донка Тодорова, доскоро част от църковното настоятелство, открива, че има запазен нотариален акт за мястото, където е била старата църква. На практика вдигнали нова църква – от нулата, с останали два камъка от оригиналната.

"Намерила съм на старите отци, от първия отец 1903-та, който е служил в храма, убит в Молдова, пълната история. Никой не го интересува история, интересуват го пари, пари, пари", споделя Тодорова.

След възраждането идва и разочарованието. Започват проблемите между църковното настоятелство и свещениците, изпратени от митрополията. Първо отец Макарий, после отец Иво – и двамата влизат в конфликт с местните. Вместо партньорство – започват обвинения, изолиране на инициаторите на възстановяването, пренебрегване на положените усилия и избор на ново настоятелство.

Днес Донка Тодорова, Георги Христов, Марин Тодоров и Димитър Петров са изпратили писмо-сигнал до Светия синод. В него те поставят два въпроса – твърдят, че нямат достъп до храма и че рентата от църковните земи не достига до селото.

"Не може отец да ми каже – ти си никоя, нищо не си направила и те махам от настоятелството, и нямаш работа в църквата. Обидата ми беше огромна. Целта ми беше църква, читалище – хора да дойдат, както са били нашите родители: там да има народ!", коментира Донка Тодорова.

Хора идват от чужбина, от цяла България и се радват, искат да запалят по една свещ, да дадат по някой лев, а свещеникът се сърди, че клисарят отваря църквата по всяко време, разказват жителите на селото.

"По всяко време на денонощието отваря Марин църквата. И в момента е прибрал (свещеникът – бел. ред.)ключовете за църквата! Ще е затворена, няма да работи."

Местните хора са категорични, че рентата се е ползвала от митрополията и до тях не е стигала. Напрежението около управлението на църквата и разногласията за достъпа и финансите се отричат от Негово високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, който уверява, че всичко е прозрачно и по устав и ще бъдат проверени новопоявилите се твърдения.

Според сигнала, за периода 2020–2024 г. не е постъпила нито една сума от рентите по сметката на църквата. По думите на митрополита, средствата се превеждат по банков път – 2/3 към митрополията и 1/3 обратно към храма, съгласно решение на епархийския съвет, взето още при дядо Иларион.

От дела на митрополията 10% се отделят за фонд "Работна заплата", а останалото – за издръжка и ремонти. Всички плащания са изцяло банкови и проследими, потвърди и отец Иво, като категорично отрече твърденията, че храмът е затворен.

"В селото има малко хора. Не са хора, които посещават църквата. Посещението в този храм е изключително малко поради липсата на хора. Ключовете са прибрани", казва свещеникът.

Запазена е камбаната, изработена в Киевска Рус и дарена на храма през 1941 година. Съхранени са и дяланият олтарен камък, църковната утвар, хоругвите и иконите – свидетели на едно минало, което хората от Черковна не искат да забравят.

Църквата е повече от сграда – тя е символ на общност, памет и надежда. А когато вярата събира, а не разделя, тя е силата, която надмогва всяко земно разцепление. Дали в Черковна ще се намери път към разбирателство – остава отворен въпрос. Но едно е сигурно – камбаната на "Св. Архангел Михаил" още има какво да възвестява.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00