За здравето

събота, от 8.05 до 9.00 часа

Основната философия на екип „За здравето“ е: ние не лекуваме от ефира, но помагаме. Не подлагаме на съмнение мисълта на Рей Бредбъри, че „болестта е занимание самотно“, а добавяме и тази на Скот Фицжералд, че хората не са просто бедни или богати, щастливи или нещастни... Те са само два вида: здрави и болни!
Да бъдем заедно здрави всяка събота сутрин!

Екип на предаването: Стойчо Стоев, Кирил Чобанов, Тошко Йосифов, Диляна Трачева


Публикации

Д-р Димитър Черкезов

Поколения...

"Поколения..." – под това мото екип "За здравето" постави проблема за младите в българската медицина. С д-р Димитър Черкезов, освен за правото на професионален избор и на специалност, акцентирахме върху безценните уроци на опитните лекари и..

публикувано на 25.10.22 в 11:14

Движението е универсалният метод за опазване от ставни заболявания

В седмичното издание "За здравето", като част от поредицата "Пожелахте да чуете", ви срещнахме с проф. Румен Кастелов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Медицинския институт на МВР. Акценти поставихме върху превенцията и лечението на..

публикувано на 21.10.22 в 08:20
Проф. Пламен Гацов в студиото на програма „Христо Ботев“

Болката отляво...

Традиционно използваме поетичната фраза в разговорите за кардиология и сърдечно-съдови болести. Защото тежката патология, която бележи и най-висока смъртност сред българите, изисква по-деликатен подход. Гостът в студиото проф. Пламен Гацов подчерта, че..

публикувано на 10.10.22 в 14:45
Д-р Анета Аничкина

Полет над действителността

Разговор за собствените ни проблеми и демони, за реалния и виртуалния свят, в който доминират страховете и изолацията ни, депресиите и стреса. Гост в поредното издание "За здравето" бе опитният психиатър д-р Анета Аничкина, която акцентира върху липсата..

публикувано на 03.10.22 в 11:08

Кои са най-честите нарушения в сектор "Здравеопазване"

Правата и привилегиите в здравеопазването винаги са повод за разговор, защото системата е твърде консервативна и промените са бавни – това е акцентът в разговора с д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право. В Световния ден за безопасност на..

публикувано на 01.10.22 в 08:30
д-р Фани Цуракова

Д-р Фани Цуракова: Пристрастяването и как да се справим с него

Пристрастяването e непреодолимо желание към наркотик, тютюн или медикамент или дейностна (преяждане, пластични операции, хазарт или прекаляване със спорт) в резултат на физическа или емоционална зависимост.  При различните пристрастености нивата на..

публикувано на 15.08.22 в 14:15

Проф. Арман Постаджиян: Мъжкото или женското сърце старее по-бързо?

В България сърдечно-съдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация. Повечето хора с артериална хипертония не се лекуват, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното..

публикувано на 12.08.22 в 17:00
Общество по интегрирана  постурология

Как да научите повече за здравето си от стойката на тялото?

Постурологията е наука за правилната стойка и е свързана със способността на човешкото тяло да поддържа баланс. За изучаването ѝ се използват методите от отоневрологията, неврологията, офталмологията и ортодонтията. Неправилната стойка на тялото крие..

публикувано на 11.08.22 в 13:20
доц. Жана Казанджиева

Доц. Жана Казанджиева: Най-важните 2 квадратни метра в живота – нашата кожа

Кога и как страда човешката кожа?  Очакванията са през 2025 г. половината от европейското население да има алергични изяви – било от страна на белия дроб, на уши-нос-гърло или на кожата. Сериозен е проблемът при малките деца. При тях атопичният дерматит за..

публикувано на 10.08.22 в 16:45
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков за психиатричната стигма и реакцията на обществото

Какви демони измъчват съвременния човек и "отключват" страхове, неврози, отчаяние? Психоанализа на хората от вчера и от днес, защо станахме агресивни, яростни, гневни? Има ли терапия за промяната в мисленето и в ценностната ни система? Психичното..

публикувано на 09.08.22 в 08:25