Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Нетъкани вълшебства”: Приказка за нетъканото платно

На откриването на авторската си изложба "Глаголица и прабългарски руни" художникът Павлин Петров е в характерно за времето старинно облекло от нетъкан текстил - плъсти. То е изработено от известната наша майсторка на нетъкан текстил Мариета Недкова.
Снимка: Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите
Може ли без тъкачен стан да се изработи плат и той да не пуска бримки, да се реже с ножица, да е топъл през зимата и прохладен през лятото, а когато вали, да запазва сух човека, който го носи? И освен че трябва да е перфектен термо- и влагоизолатор, също така да изолира от шума? Когато е нужно, изделията да са меки, но в други случаи да бъдат твърди. Това да не е плат - дело на космическата индустрия от бъдещето? – сигурно ще се запита някой. Не, той има биография на хиляди години, още преди изобретяването на тъкачния стан от такова платно, резултат от сплъстяване на нишки – плъсти, от които правели дрехите си нашите предци.
Прелюбопитни, като приказка, са легендите и историите, които хората си разказват по света в търсене на отговора кой, къде и кога точно е създал първите плъстени изделия. Има данни, че човекът е опитомил овцата преди 9 000 години. Но плъстени изделия, наричани още нетъкан текстил, филц, фелт, войлоко, кече и т.н., се получават още от вълната на камила, лама, алпака, но и от коприна. А също от нишките на растения: лен, коноп, юта, бананово влакно, коприва, рамия и много други интересни суровини.
По какво родопската шапка кюлявче и обичаите, свързани с употребата на нетъкан текстил, си приличат с шапките и традиционните практики в Алтай? За културата Пазирик разказват журналистът и изследовател Максим Караджов и Мариета Недкова – една от най-известните майсторки на народни занаяти.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05