Далеч преди да осъмнем с немислимата доскоро реалност на война в Европа, а още повече сега, си задаваме въпроса какво означава патриотизъм днес и как го възпитаваме у младите. Навикът притъпява сетивата, но ако се замислим, темата за любовта към родината почти неизбежно се свързва с боеве, геройска смърт и омразен враг. Дори да използваме думата "родолюбие", в която любовта е открито назована, пак дочуваме далечен звън на саби, изстрели и топовни гърмежи.
Завинаги ли остава свързано чувството и съзнанието ни за принадлежност към народа и земята ни с времето на националното ни пробуждане и борба за освобождение и независимост. Въпросът впрочем се отнася за всички европейски национални държави, оформени чрез войни и преживели индустриализацията от края на XVIII и XIX век. Няма ли формула, която да подхожда на съвремието, да утвърждава мира и хуманността и да подготвя мирното и хуманно бъдеще като формира новите поколения в духа на мира и хуманността.
Само няколко десетилетия след трагедията на двете световни войни като че ли сме забравили, че войната е винаги грозна и жестока и отново виждаме деца във военни униформи да маршируват в крак пред одобрителните погледи на възпитателите си и благосклонните усмивки на политици и нови вождове. По темата разговаряме в рубриката "Всичко за образованието" с доц. Румен Петров, преподавател в Новия български университет.
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg