Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меглена Кунева: Да бъдем ентусиасти за нашето председателство на ЕС и през него да покажем колко много може България

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

„Да бъдем ентусиасти за нашето председателство и през него да покажем колко много може България”. За това призова вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева по време на 400-ото заседание на Съвета по европейските въпроси и даде старт на подготовката за нашето председателство на ЕС през последните шест месеца на 2018-а година. Още с приемането на страната ни в ЕС бе определено кога ще бъдем ротационен председател на общността. Това означава, че в България ще се провеждат част от европейските съвети, неформални срещи, заседания и други прояви. Срещите на върха на лидерите на ЕС ще се председателстват от българския премиер. Меглена Кунева призна, че финансов план за българското председателство още не е изготвен, но обясни, че разходите на нито една държава не са били в размер по-малък от 60 млн. евро. Средства за подготовката на България в Бюджет 2015 не са предвидени, затова и ще бъдат търсени средства по оперативните програми и Комуникационната стратегия на правителството.

За нашия мандат ще се потърси и финансовата подкрепа на бизнеса, като това е пример от други европейски държави. За да се спестят пари, в подготовката ще участват и доброволци, и студенти.

„Ползите за на този етап не могат да имат конкретно цифрово изражение, заяви Меглена Кунева. – Репутацията не се измерва с числа. Ще дам пример с настоящото Латвийско председателство, което очаква да реализира финансови ползи в размер на 64,5 млн. евро от председателството си. Международната репутация и развитието на нашия административен капацитет, средствата вложени в организирането на събития в страната-домакин не бива да ги разглеждаме единствено като разход. Ако сме умни, тези вложени пари може да ни се върнат трикратно“.

Според Меглена Кунева, най-сериозните разходи ще бъдат за обучение на администрацията, тъй като страната ни ще е председател за първи път. Тя пресметна, че страната се нуждае от най-малко 500 добре подготвени кадри.

Ще бъдем председатели на ЕС в много специално време, заяви Меглена Кунева:

„Мандатите на ЕК и ЕП изтичат през 2019 г., продължи тя. Очаква се най-интензивния период на законодателна дейност да бъде между 2018 – 2019 г. и на нас се пада ролята на последна държава от триото с Естония и Великобритания, която трябва да „затвори“ много от досиетата сложени на масата за преговори. Това изисква големи умения и е истинско състезание – колко от досиетата ще успееш да затвориш. Всяко председателство накрая се поздравява с броя на затворените досиета. Като основни теми за българското председателство могат да бъда очертани: преговорите за многогодишната финансова рамка за следващия програмен период след 2020 г., което е инструмент за политически приоритети, освен това да не забравяме, че за бюджета се грижи български еврокомисар; подготовката за нова стратегия на ЕС след 2020 г. – ще очакваме активните преговори по приоритетите и политическите насоки за развитие на ЕС след 2020-а, които ние ще водим. Въпреки обявеното решение на ЕК през следващите пет години да няма ново разширяване, процесите по преговорите със страните-кандидатски ще продължат. Основен акцент ще бъдат Западните Балкани и запазването на тяхната европейска перспектива. Нестабилността в Близкия Изток създава силен миграционен натиск върху България и целия ЕС. Стабилността и сигурността са едни от основните елементи в нашето развитие и разработването на нова стратегия за сигурност и дневен ред по миграцията са два неразривни компонента от усилията ни за изграждане на стабилно и сигурно бъдеще на ЕС. Това може да стане само и единствено при ясна воля на целия ЕС. Ние имаме интерес от това и ще го преследваме. Развитието на дигиталната икономика ще бъде поставено като акцент от партньорите ни в триото на председателството. За нашата страна дигиталната икономика е възможност за вдигане на доходите и отваряне на много работни места”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българи из цялата страна вадиха кръста на Богоявление

На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..

публикувано на 06.01.25 в 17:40

Търси се думата, описваща 2024 година за българите

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..

публикувано на 06.01.25 в 11:18

Богоявленски водосвет на знамената-светини на Българската армия

На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..

публикувано на 06.01.25 в 06:05