Сертификат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО получи на 27 март националният парк „Централен Балкан“. С това буковите гори в парка стават част от серийния европейски обект на световното наследство „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.
България участва в него с най-представителните си букови гори (близо 11 хил. хектара) в деветте резервата на територията на парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“.
Отличието беше връчено на официална церемония в МОСВ от заместник-министъра на околната среда и водите Красимир Живков на директора на дирекция „Национален парк „Централен Балкан“ Генчо Илиев. Той каза, че 30 000 хектара са общо буковите гори в националния парк, които се опазват от създаването му през 1991 г., а усилията в момента са насочени към популяризиране на българските вековни букови гори чрез привличане на повече туристи.
Обектът „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“ включва 78 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави – Австрия, Албания, Белгия, България, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска, Германия, Украйна и Словакия.
С включването на буковите гори в „Централен Балкан“ българските природни обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО вече са три. От 1983 г., две от най-емблематичните наши природни територии – национален парк „Пирин” и природен резерват „Сребърна“, са част от този списък.
Разпространението на шарка по дребните преживни животни и болестта син език в трите съседни страни са обсъдили в онлайн среща министърът на земеделието на България Георги Тахов, зам.-министърът на земеделието в Румъния Виолета Мушад и генералният..
Единадесетото издание на Международния фестивал за късометражно кино "Карантината" ще се проведе от 5 до 9 август в морската столица на България - Варна, предаде БТА. В пет вечери, пред рибарското селище "Карантината" в квартал "Аспарухово", зрителите..
В "България днес" на 4 август слушайте: 05:00 - Актуално от България за сънародниците по света 09:30 - Защо всяко лято горските пожари ни "изненадват" – разговор с Никола Рахнев, създател на Гората.бг 23:00 - "Иглика Килим Фест" като..
Български ученици спечелиха два златни и два сребърни медала от най-престижното световно състезание по информатика в света . В 37-ото издание на..
Общественици настояха държавата да заеме позиция за ситуацията в Газа . "Докато в Международния съд на ООН върви дело по обвинения в геноцид, България..
България се утвърди като водеща дестинация за дигитални номади в Източна Европа с най-бързия интернет в региона – над 100 Mbps дори в някои планински..