232 са новите случаи на Covid-19 за последното денонощие
За последното денонощие в България са установени 232 нови случая при направени 5393 PCR теста. От началото на епидемията са били заразени 7877 души, установени при 189 953 теста. Активните случаи са 3747. Шестима души, заразени с коронавирус, са починали за последното денонощие, сочат данните на Единния информационен портал. Така общият брой на жертвите вече е 289, или 3,67 % от общия брой на потвърдените случаи.
575 души с Covid-19 се намират за лечение в болница, а 28 от тях са в интензивни отделения. Излекуваните са 3841, от които 178 за последните 24 часа.
Пунктове за тестване за Covid-19 извън болниците, биха опазили здравето на медиците
В интервю пред БНР доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, подчерта, че взетите в тези пунктове проби ще бъдат изпращани за изследване в лабораториите, като така потенциално инфектирани хора няма да влизат в болницата или в лабораторията. „Не е необходимо този, който взима пробата, да е специалист. Там могат да работят подготвени лица, лесно става обучението“ – каза доц. Киров. Според него, пунктовете трябва да са мобилни, като в София е добре да има по един във всеки район. Повече по темата - ТУК.
Втора вълна на Covid-19 ще доведе до още щети за икономиката
За това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс. Според нея, за да се гарантира стабилността, от съществено значение е постоянната координация между централните банки и подкрепата на международните финансови институции. Регулацията също така следва да подкрепя гъвкавото използване на капитала, за да се поддържат кредитните линии отворени за бизнеса. „Все още не сме вън от опасност”, каза Георгиева в послание, публикувано преди съботната виртуална среща на министрите на финансите и управителите на централните банки от Г-20.
Киселото мляко помага на българите срещу Covid-19
Киселото мляко е предпазило българите от коронавируса, твърди проучване, публикувано в сп. „Clinical and Translational Allergy“. Изследването разглежда връзката между смъртността от COVID-19 и хранителните различия между нациите. Според данните страните, в които се консумира много кисело мляко, като Гърция, България и Турция, са регистрирали ниска смъртност от коронавирус. Освен ферментиралите млечни продукти експертите смятат, че храните, съдържащи прясно и кисело зеле също са ефективни срещу пандемията и дават за пример държави, където те се консумират ‒ Южна Корея и Германия. Ферментиралите храни са мощни антиоксиданти и могат да предпазят от тежка форма на Covid-19“, твърди публикацията.
Добри новини за разработваната в Оксфорд ваксина за Covid-19
Изследователите от Университета в Оксфорд съобщиха за голям напредък в изпитанията с хора на разработваната от тях ваксина за превенция срещу коронавируса. Според сведенията тя осигурява двойна защита. Кръвните проби на доброволците от първата фаза на изпитанията са показали, че ваксината не само стимулира тялото да произвежда антитела, но също и така наречените „Т-клетки”, известни още като лимфоцити, които играят ключова роля за имунната реакция на организма. Добри отзиви има и за а друга, разработвана в лондонския Имперски колеж ваксина. Подробностите - ТУК.
Линк:
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Подбор: Йоан Колев
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст у нас? - за всичко това ще говорим в "България днес" на 19 ноември. И още – колко щедри са били..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и Методий" в Париж и "Надежда" в градовете Сен Назер и Рен. Доц. Спас Ташев от БАН ще ни каже в кои..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..