Учебната година започна при засилени противоепидемични мерки
Мерене на температурата, разделителни линии в коридорите, повече часове на открито, изолатори за учениците с вирусни симптоми, носене на маски в закритите помещения и по желание в класните стаи – тези мерки са в сила в училищата, заради пандемията от Covid-19. Всичките 2400 учебни заведения в страната са готови за новата учебната година, заявиха от просветното министерство и допълниха, че около 300 ученици ще започнат обучението си от вкъщи, заради опасения за здравето.
Няма да се затварят училища и да се издигат КПП-та
Държавният здравен инспектор Ангел Кунчев опроверга ширещите се опасения, че училищата ще бъдат затворени в края на октомври заради епидемията от коронавирус и отново ще бъдат издигнати КПП-та на входовете и изходите на градовете. Пред Нова телевизия той заяви буквално: „Уплашен съм от нивото на разпространение на неверни новини, слухове и всякакви теории на конспирациите. Прекалено много хора у нас нямат критерии да отсяват вярното от невярното“. Според Кунчев, заболеваемостта е такава, че не налага прилагането на драстични мерки. Здравният инспектор смята, че не могат да се вземат еднакви мерки за всички училища. „Първо ще се действа в рамките на паралелката, а ако има заразени ученици в повече класове, тогава може да се мисли за преминаване към онлайн обучение за цялото училище“.
Психологът Гергана Крумова: „Ако обясним на децата защо трябва да носят маски, няма да нараним психиката им“
„Социалната дистанция ще се усети още днес, когато в училищния двор ще бъдат само ученици от I, V, VIII и XII клас“, заяви пред БНР училищният психолог Гергана Крумова. Тя подчерта обаче, че противоепидемичните мерки в учебните заведения не са приумица. „Да се срещнем лице в лице, да се усмихнем, да разпознаем емоцията, която носи другият, е изключително важна”, каза още Гергана Крумова по повод на задължителните маски в училище. Според нея, носенето на предпазните средства няма да нарани психиката на децата, ако им се обясни, че така те пазят своите учители и родители. Психологът определи думата „изолатор” за помещенията, където ще бъдат отделяни децата със симптоми на коронавирус, като неподходяща и будеща изключително висока тревожност.
143 новозаразени с Covid-19 за последното денонощие
4,5% от направените 3163 PCR теста през последното денонощие са дали положителен резултат, показват данните на Единния информационен портал. Починали са 9 души, излекувани са 163-ма. 730 пациенти остават на болнично лечение – 49 от тях в интензивни отделения. Най-много новозаразени има в Бургас – 24, следват Кърджали с 19, Стара Загора с 15, София и Благоевград с по 12. Активните случаи са 4402. От началото на епидемията 18 061 души са се заразили с коронавирус и 729 са загубили живота си.
Управителят на БНБ: „Банките влязоха подготвени в кризата“
Българските банки влязоха в настоящата криза добре подготвени, заяви управителят на Българска народна банка Димитър Радев при откриването на новата учебна година в УНСС, цитиран от БГНЕС. Радев посочи като причина за това безпрецедентната по мащаба си проверка на качеството на активите на банките и стрес тестовете, проведени от БНБ и Европейската централна банка. По думите му, още в началото на кризата, банките са предприели допълнителни мерки за засилване на ликвидността. Добрата кондиция на финансовите институции, им е позволила да създадат условия за облекчаване последствията от кризата за бизнеса и населението. Основният инструмент, използван за тази цел, който все още е в сила, е т.нар. „частен мораториум“ върху плащанията по кредити. До момента по тази мярка отсрочване на плащания са получили над 14 хил. предприятия и над 93 хил. домакинства в общ размер на над 9 млрд. лв.
Положителни Covid–проби дадоха три готвачки в столична детска градина
Три готвачки в детска градина №88 в столичния квартал „Дружба“ са с положителни проби за Covid-19. Те са поставени под карантина, а помещенията са дезинфекцирани. Останалите служители също очакват резултатите от своите изследвания. Децата, чиито родители пожелаят, също ще бъдат проверени за наличие на коварния вирус.
В градината, работата с децата продължава в нормален режим. Храната за закуска и обяд, детското заведение, получава от друго място – посочват от Столичната община.
Всичко по-важно за Covid-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика − в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Съставил: Йоан Колев
Седмите предсрочни парламентарни избори в страната „пуснаха“ осем формации в бъдещия 51-ви парламент на България. Ще спре ли с тях колелото на избори?- отговорите търсим в „България днес“ този понеделник. Ще чуете..
В навечерието на парламентарни избори на 27 октомври, които се надяваме да родят стабилно управление на държавата ни, в "България днес" ви предлагаме мнения на млади хора за политиката и избирателната активност у нас. От Здравка Момчева узнаваме..
В "България днес" на 24 октомври Иво Иванов разговаря с доц. Спас Ташев от БАН за различните демографски процеси в контекста на изненадващата констатация на Министерския съвет, че за първи път от 38 години в България..
В „България днес“ на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на..