Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анкета на уеб сайта на Радио България показа:

Рилският манастир и старият Несебър - сред най-разпознаваемите обекти на ЮНЕСКО у нас

Снимка: архив

По повод 85-ата годишнина от първите предавания на БНР за чужбина, техният приемник - Радио България, стартира викторина с въпроси за българската култура и история.

Във втория брой на викторината ви попитахме кои обекти (от 5 изброени) са част от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО?

Обобщените резултати от нея на десетте езикови версии на Радио България показват, че най-разпознаваеми са Рилският манастир и старият град Несебър. Това са и две от най-популярните дестинации за културен туризъм у нас.

Боянската църква, която също е обект на ЮНЕСКО, се нарежда на трето място по разпознаваемост сред интернет аудиторията ни.

Най-малко гласове, и съвсем основателно, са получили Перперикон и Хераклея Синтика. Те не са част от Списъка на ЮНЕСКО, но - най-вероятно заради популярността си, придобита в последните години, са приобщени от някои участници в анкетата към него. 

Повече за включените културни паметници от България в Списъка на световното културно и природно наследство можете да прочетете ТУК.

Благодарим ви за участието в допитването и ви каним да се включите в следващата ни викторина, която съвсем скоро ще се появи на сайта на Радио България!

Съставил: Красимир Мартинов

Снимки: архив, Лиляна Узунова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 17 октомври 2025 г.

В "България днес" на 17 октомври слушайте: 08:25 - Българите в Унгария с двоен празник – ден на приятелството и сертификат от ЮНЕСКО за градинарската традиция 15:30 -  Актуално от и за сънародниците по света 25:02 - По съседски – новини и..

публикувано на 17.10.25 в 19:00

България днес - 16 октомври 2025 г.

В "България днес" на 16 октомври слушайте: 05:00 - Актуално от България и за общностите с българи по света 15:06 – Носител на приза "Българка на годината 2024" е Анита Екинова от Лион 29:50  –   Етнографски форум "Терени и посоки" в..

публикувано на 16.10.25 в 19:00

България днес - 15 октомври 2025 г.

03:31 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – Гост в студиото: българо-френското трио "Оренда" На 15 октомври Стефка Митева, Сандрин Конри и Джулия Орсе ще изнесат първия си концерт с преобладаващ български репертоар в Първо..

публикувано на 15.10.25 в 19:00