Оказва се, че подвигът на българката Райна Касабова е известен и зад граници, сочи анкета на Радио България сред многоезичната ни аудитория.
На въпроса „Коя е първата жена в света, участвала в боен полет?“ правилно са отговорили потребителите на английската, немската, руската, сръбската и френската ни страници, сочат обобщените резултати от десетте езикови версии на анкетата. Другата половина от аудиторията на Радио България обаче не се е ориентирала правилно, като е посочила погрешно имената на българската филмова и театрална актриса Мара Миятева, /1883-1926/ и на Тота Венкова, която е пък първата българка – дипломиран лекар /1855 – 1921/.
Но коя е Райна Касабова и какво знаем за нея?
Райна е родена на 1 юли 1897 г. в подбалканското градче Карлово. На 15 години завършва самарянски курс и, без да губи време, девойката става доброволка-самарянка към Първа полева подвижна болница край град Одрин по време на Балканската война /1912-13 г./.
На заветния 30 октомври Райна е пилот наблюдател на борда на безмоторния самолет „Воазен“, който излита от летище „Мустафа паша“ /днешен Свиленград/ и се насочва над противниковите позиции в град Одрин. Полетът продължава 43 минути. От самолета 15-годишното момиче хвърля позиви с призив за спиране на безсмислените кръвопролития. Това я прави първата жена в света, участник в боен полет. Райна Касабова почива на 73 години в София. През 2009 г. на нейно име е кръстен ледник в Антарктида.
Радио България благодари на всеки един участник в нашата анкета. Каним ви да се включите с отговор и на новия ни въпрос, който съвсем скоро ще бъде публикуван в нашите уеб сайтове.
Вижте още: „Първият боен полет в Европа е на българските летци Радул Милков и Продан Таракчиев“
Съставил : Венета Николова
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври. Вървим ли към нови предсрочни избори, възможно ли е касиране на избори и какъв е мащабът на..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
В "България днес" на 1 ноември слушайте з а измеренията на будителството и за личността на будителя – анализ на доц. д-р Морис Фадел от Нов български университет. Спомняме си и Христо Цокев, останал в историята на..
В „България днес“ на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на..