На 22 септември чуйте празнично издание на предаването „България днес“. Припомняме интересни исторически факти от деня, в който е България е провъзгласена за независима държава, четем манифеста и слушаме химна на независимостта. Връщаме паметта за онова време, в което се гради облика на съвременна България, националното самосъзнание и самочувствие. Препращаме посланията и към днешния ден, в който България се гордее по света със своите таланти, учени и хора на духа. Водещ е Красимир Мартинов.
01:00 - От историята - как се стига до провъзгласяване на Независимостта
03:05 - Манифест за независимост, изпълнява актьорът Сава Димитров
10:10 - За Георги Шагунов и внезапния му порив да сътвори химна на Независимостта
20:20 - Историкът Ирина Ботева от Панагюрище за независимостта и победата на българската дипломация
34:00 - Харалампи Тачев – художникът, който знаеше как да направи от София красива столица
47:20 - Прослава за българския талант чрез майсторските класове на маестра Райна Кабаиванска
62:00 - Песен на деня: „Излел е Делю хайдутин“ в изп. на Надежда Хвойнева
"България днес" на 10 февруари е подвластна на теми с продължение. Отново ще говорим за българското малцинство в съседна Р. Сърбия и за етикета "шопска нация". За вярата и любовта по пътя ѝ говорим с актьорите Александър Кънев и Кръстьо Лафазанов от новия..
Малцина са българските изследователи, имали шанс отблизо да познават баските в цялост – език, бит, обичаи, нрави и традиции. Сред тях е испанистът Мария Пачкова, която в продължение на десетилетия е част от испанската редакция на Радио България, а..
В "България днес" на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите през изминалата седмица. С помощта на Диана Цанкова разказваме за художника от Стрелча Мильо Балтов,..