Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество? Отговорите търсим сред архивни звуци от "Златния фонд" на БНР и анализ на специалист. Ще поговорим за културните традиции по време на война, за спомените от българските градинари и строители в Чехия и ще разберем къде живеят българските будители в Прага днес. Финалът ни е отреден за Орлин Горанов и любовта.
Тези и още интересни теми ви очакват в днешната програма на Радио България с водещ Весела Кръстева. Приятно слушане!
9.46 - Прогноза за времето у нас и по света
16.40 - Навършват се 35 години от първия демократичен протест в България – Лора Търколева от програма "Хоризонт" ни връща назад, в паметното ни минало от 1989 година и отправя паралели с днешния свят с помощта на политолога Първан Симеонов
34.55 – Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията - Войната разделя семейства и "посяга" на традициите. И все пак, опитите да се запазят обичаите в домовете от близкото минало продължават, казва пред Радио България председателят на Дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец" Галин Георгиев. "Бесарабските българи считат традициите за част от тях самите и са изключително силно свързани с тях", признава той пред Йоан Колев
46.06 - Защо улици в Прага носят имената на български будители? - сдружение "Българска православна общност в Чехия" даде начало на новия си проект "Българската следа в Прага – Будители". Инж. Силвия Кръстева, председател на сдружението, с подробности за проекта и интересни истории от българо-чешката историческа дружба
62.14 - „Песен на деня“ – "Когато свършва любовта" в изпълнение на Орлин Горанов
В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина. Мечтата на три поколения..
В "България днес" на 20 февруари говорим за неизчерпаемата тема за изкуствения интелект и как навлизането му ще засегне пазара на труда и ще се отрази върху образованието. След това се отправяме към Брюксел, за да разгледаме българския магазин там и да..
На 19 февруари в "България днес" отдаваме почит на Апостола на свободата Васил Левски. 152 години след неговата безвременна смърт ще обвием делото му с живата памет днес сред сънародниците в чужбина. Ще ви разкажем как песента е била..
"Смехът е нелошо начало за едно приятелство и със сигурност най-добрият му възможен край", пише Оскар Уайлд в романа си..
В 90-ия ден от годината говорим за трансформацията на родната индустрията и как евтината работна ръка вече не е фактор за..