Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 11 лева ще купуваме свинското месо по Коледа

„Има известна спекула по отношение цената на свинското месо в момента в България, но тя не е обусловена от реални икономически фактори, а по-скоро от създалата се паника по отношение заболяването Африканска чума по свинете. То е наистина много сериозно за бизнеса, но от пазарна гледна точка имаме друга картинка. За последните десетина дни има понижение на цената на свинското месо на световния пазар, в същото време на българския пазар има повишаване цената с около 1.60 за кг, в рамките на 20 дни. Това в номинални нива, означава цена между 8.50 и 9 лв. за килограм свинско месо. Получава се интересен парадокс – имаме наблюдение за по ниски цени на свинското месо на дребно, отколкото са на едро. Получава се така – ниски нива на цените на световния пазар, а по-високи нива в България и свито потребление на свинското месо“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

   Според него, има една нестабилност по отношение формирането цената на свинското месо у нас в момента и това е вследствие създалата се паника във връзка със заболяването Африканска чума по свинете. „Няма никакви икономически фактори, които да обуславят въпросното повишаване на цената. Аз очаквам до десетина дни да се стабилизира пазара, тъй както и в никакъв случай не очаквам някакви свръхнива около Нова година. Очакваме цената на свинския врат,  например, да достигне нива от 10-11 лева за килограм. Единственото лошо нещо към момента е, че има лица, които се облагодетелстват от ситуацията и това са вносителите на месо от чужбина“ – коментира още Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:

Снимка

  „Поскъпване на свинското месо има и тази тенденция ще продължи. Цената ще расте неминуемо, защото разходите по опазването на стадата ще бъдат по-високи от една страна, от друга – мисля, че ще има дефицит, даже и в световен мащаб, защото чумата се разпространява в много държави“ – категоричен е Добрин Папазов, председател на Асоциацията на свиневъдите в България. Според него, „цената на свинското трупно месо около Нова година ще достигне до около 7 лева, при 5-6 лева в момента“.

  Добрин Папазов коментира още, че според него, предприетите мерки срещу Африканската чума по свинете са адекватни, но са малко закъснели. „Унищожените животни към момента са около 130 – 140 хиляди, което прави около 25 – 30 % от индустриалното животновъдство. Бизнесът ще се възстанови много трудно от Африканската чума, нужни са години и много разходи, за да възстановят стопаните фермите си. В Литва и Латвия са им били необходими поне 5 години, за да могат отново да отглеждат свине в заразените зони“ – заяви още Добрин Папазов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Добрин Папазов:

   Репортерска проверка на Радио Благоевград в търговската мрежа на Благоевград установи, че в някои магазини вече се наблюдава поскъпване на свинското месо. Това потвърждават и част от потребителите, които не се притесняват по отношение качеството на месото. Според тях, не може да се допусне заразено месо в търговската мрежа, защото все пак има контролни органи, които следят за това. Подробностите можете да чуете в репортажа на Иван Лазов:

 Снимка

   По-високи цени на свинското месо установи репортерската проверка на Радио Благоевград и в част от търговската мрежа на Разлог. Хората с по-ниски доходи, най-вече пенсионерите, споделят, че ако цената на свинско продължи да расте, ще намалят потреблението или ще го заменят с пилешко.

   Подробностите можете да чуете в репортажа на Лина Пъргова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46