Ръстът на младите учители в системата на средното образование е 16%, заяви в ефира на Радио Благоевград Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. За следващата учебна година броят им ще нарасне с близо 5 на сто, прогнозира Такева. Тези резултати се дължат на по-доброто финансиране на системата – по-високи работни заплати и по-модерна училищна среда. Трябва да се работи за повишаване на статуса и авторитета на българските учители, категорична е Янка Такева. Висшето образование у нас все още подготвя добри педагогически кадри. Такева препоръча, работна група да изработи единен стандарт за обучение на педагози в страната. Според синдикалния лидер, бъдещите учители трябва да се учат и чрез стаж в реална работна среда, за което са нужни повече часове по практика.
Факултетът по педагогика в ЮЗУ “Неофит Рилски“ е най-старият във висшето училище, припомни в ефира на Радио Благоевград деканът доц. Янка Стоименова. В него се обучават приоритетно предучилищни педагози и начални учители. "Основната ни мисия е да подготвяме педагогически специалисти, които не само преподават формално знания, но и поставят основите на функционалната грамотност на децата", каза доц. Стоименова. Голяма част от завършилите студенти се реализират успешно. Към момента интересът на младите хора към педагогическите специалности в ЮЗУ е доста голям, увери деканът, доц. Янка Стоименова.
Засилен интерес към учителската професия отчитат и от Фондация „Заедно в час“. От началото на кампанията за набиране на педагози, които да работят с деца в неравностойно положение, до момента са кандидатствали над 3000 души, информира за Радио Благоевград Петър Пройков. Кампанията започна през септември миналата година и ще приключи през февруари 2020, уточни Пройков. Одобрените кандидати ще се включат в програма, която е с продължителност две години, ще преминат през специално обучение и подготовка.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..