Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

ЕС с план за подготвеност за здравни кризи като пандемията от COVID-19

3
Снимка: БГНЕС


Парламентарната комисия по околна среда към Европейския парламент определи позицията си по законодателство, целящо по-добро справяне със здравни кризи като пандемията от COVID-19. Предложението предвижда изготвянето на план за подготвеност за здравни кризи и по-добра система за наблюдение за идентифициране на заплахи, информира заместник-председателят на комисията Радан Кънев.

“Става дума за един голям законодателен пакет – Здравния Европейски съюз, който в момента макар и да има в перспектива още идеи, съдържа три основни законопроекта. Единият е свързан със задграничните зарази в рамките на ЕС: заплахи от презгранични зарази, а другите два са увеличаване на мандата и на правомощията на Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести. Общата концепция на всички тези норми е ясна: Ес да може да действа като цяло по силно и по-координирано“

На какво ни научи пандемията от COVID-19 и адекватно ли реагира ЕС на тази здравна криза?

„В първите месеци Ес показа, че не е готов да реагира общо и достатъчно бързо на подобни кризи. Имаше проблем и с координацията на различните държави. Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести нямаха компетенцията да действат по-адекватно. Нямаха бюджета и човешкия ресурс. Ковидът ни припомни, че във вирусите няма национални държави“


За мерките, които предприема ЕС през 2021 г., за да намали ефекта от пандемията от коронавируса и подпомогне възстановяването, Радан Кънев заяви:

„Основната идея е създаването на едно звено към Европейския център за заразни болести за оперативно бързо реагиране, за да може при здравни кризи да помогне на съответната държава, на място“.

През 2021 г. приоритетите на Европейския съюз са свързани с ускоряването на ваксинациите и подобряване на лечението, укрепване на икономиката и заетостта, осигуряването на възможности за пътуване и подпомагане на партньорски страни в борбата им за справяне с пандемията, категоричен е Радан Кънев.

„ЕК пое ангажимент да купи ваксини за всички европейски граждани. В момента в Европа ваксини има за абсолютно всеки. В повечето европейски държави ваксинацията достигна темпото на Обединеното кралство и САЩ. Това недоверие в институциите в България, премесено с много пропаганда, води до ниски нива на ваксинация при наличието на ваксини за всеки гражданин“

Радан Кънев очерта приоритетите на Евросъюза, свързани с борбата с пандемията: създаването на общи понятия и мерки, ваксинационният паспорт вече влезе в сила, необходимо е да се уеднаквят правилата и понятията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16