Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бутиков туризъм в ПП „Беласица“

Красива природа, сърдечно посрещане, уютна атмосфера, вкусна храна, любопитни истории, интересни преживявания – това предлага местната общност, занимаваща се с туристически услуги в района на ПП „Беласица“. По проект „Опознай и ще обикнеш“, реализиран с финансовата подкрепа на фондация „Български фонд за жените“, туроператори посетиха Подгорието, за да се запознаят и да включат в своите пакети това кътче от България, доскоро затворено и неизвество. Туристическото посещение бе подкрепено и се реализира със съдействието на Дирекцията на ПП „Беласица“.

Какво впечатли туроператора Милена Игнатова? Тя работи във Виена с туристи на възраст 55+, любители на пешеходния туризъм .

„В ПП „Беласица“ има приказни места за разходка. Покрай водопадите видяхме изключително интересни растения, това – благодарение на нашия гид от ПП „Беласица“. Другото нещо, което определено за мен представлява интерес, е начинът, по който хората посрещат туристите, колко са гостоприемни, колко са лъчезарни, каква е готовността им да споделят своя бит и култура с туристите. Мястото предлага доста възможности за автентичен туризъм. Според мен могат да се разработят интересни програми за туристи от ЕС и най-вече от близките държави, които да представляват интерес за тях.

Като продукт чуждите туристи търсят незабравими преживявания, търсят приятни места за настаняване, до известна степен търсят и удобства. Т.е. предлагането трябва да е на съответното ниво – чистотата на стаите и на местата за настаняване, комфорт, не е задължително лукс, но със сигурност някакво базово ниво на предлагане.

Аз работя предимно с чужденци на възраст 55+, активни туристи. Всички ходят по планините, интересуват се от бита и културата на държавите, които посещават. Ние предлагаме пътувания не само в България, но и в някои други държави. Например в Северна Гърция, в Румъния,  предлагаме пътувания със същите характеристики. Всяко едно пътуване включва еднодневни преходи, настаняване във възможно най-автентични къщи за гости или малки хотелчета, задържително собственост на местни хора или по някакъв начин представящи региона, а не големи хотелски вериги. Т.е. търсим малки автентични места. Тук има такива и веднага, след като премине COVID-а – очаквайте туристи!“:



Елена Павлова също е туроператор. Тя работи с деца, българчета, които живеят в чужбина, и които идват в България, за да я опознаят по-добре.

„Работя с деца на български родители, които израстват в чужбина. Целта е да имат по-здрава и по-емоционална връзка с България. Да могат да свързват българския език, култура, традиции, история, с нещо, което лично ги докосва и засяга, и което е извън битовизмите, гостуване при баба и дядо, да имат повече общуване с други връстници и да е свързано с игри и преживявания, които да им останат.

Това лято започнахме с 15 деца, повечето от Австрия, но имахме дечица от САЩ. Три дечица, които живеят в България, се присъединиха към програмата и мисля, че и за тях беше също много интересно.Програмата, която сме направили, е в района на Габрово, над "Етъра" и използвахме даденостите, които са там.

Сега идеята ни е да разработим програма и за района на ПП „Беласица“. Беласица изключително много ме очарова, това е откритие за мен. А възможностите и идеите са много“:



Туроператорите, включени в проекта „Опознай и ще обикнеш“, посетиха почти всички подгорски села, запознаха се с местната общност, която предлага туристически услуги: места за настаняване, музейни сбирки и исторически забележителности, опитаха от кулинарните специалитети, които предлагат местните хора от района. Разбира се, посетиха и някои от природните забележителности, изкачиха се в планината по екопътеките. Прави впечатление поддържаната инфраструктура на пътеките, направена са беседки, обособени са места за отдих, по-стръмните участъци са обезопасени.

Малката група не пропусна да отиде до Камешнишкия водопад, наречен още Срамежливия. Водопадът е на 700 метра надморска височина, падът на водата е 21 м., което го класира на първо място по височина в българската част на Беласица. Участниците в проекта разговаряха и обмениха впечатления с туристи, дошли в планината, за да се насладят на красотата и спокойствието на уникалната природа.

„Много е хубаво, красиво. Водопадът е уникален, идваме за пореден път. Трябва да се поддържат пътеките. Тук всяко село има водопади. Тук е природен парк, Беласица е много красива планина и трябва да се използва това нещо. Чисто е, туристите не изхвърлят боклуци, както едно време. Тук си е красота!“:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Промените в Закона за ДДС ще изсветли бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51