ЕК предприема важна стъпка срещу генерирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване и за решаване на неудобствата, които причиняват на потребителите разнообразните и несъвместими зарядни устройства. Многогодишното доброволно сътрудничество с отрасъла сведе броя на видовете зарядни устройства за мобилни телефони от 30 на 3 през последното десетилетие, но това не доведе до цялостно решение. Сега вече ЕК предлага законодателен акт, с който да се въведе стандартно решение за зареждането на всички устройства.
С промени в Директивата за радиосъоръженията, USB – става стандартният порт за всички смартфони, таблети, камери, слушалки, преносими високоговорители и конзоли за видеоигри.
Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“, универсалното зарядно ще допринесе до генерирането на по-малко отпадъци в околната среда и до реални финансови ползи за потребителите, които няма да се налага да купуват отделни зарядни за различните устройства.
„Водещ елемент в тази Стратегия е, първо – да се намали този отпадък. Ако, човек си купува, да кажем 5 устройства в момента, той ще си купи за тях и 5 зарядни. Тъй като, може да иска да има второ за колата или за чанта за из път, ще отиде до магазина и ще си купи още едно, така ще станат 10. Сега, с тази законодателна промяна, първо – стоките може да пристигат без зарядни, защото ще се ползва универсалното зарядно. Друго нещо, когато се знае, че има стандартизиран порт за зареждане, доставчиците на транспортни услуги – влакове, самолети и автобуси, ще могат вече да проектират още при производството на транспортното средство подобни портове за зареждане за удобство на хората“ – коментира още Богомил Николов.
Оптимистичната прогноза е, че правилата ще влязат в сила от 2024 година, а страните в евросъюза ще имат две години, за да приложат законодателството. Според потребителите, въвеждането на универсално, ще осигури повече удобства при пътуване с различни устройства и ще спести доста средства за купуването на нови такива.
„Чудесна идея, аз имам два телефона и две различни зарядни. Едно зарядно е най-хубавото нещо, така ще ми спести пари“ – коментира възрастен жител на Благоевград.
„Пазим ги всички зарядни, складираме ги. Трябва да се събират и да се изхвърлят на определено място, защото замърсяват околната среда“ – сподели млад човек.
„Аз съм „за“, в името на безопасността и удобството на потребителя“ – допълни жителка на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...